Jak podaje agencja Bloomberg, w środę w połowie Grecji obowiązuje wysoki lub bardzo wysoki stan zagrożenia pożarowego. Według prognoz w nadchodzącym tygodniu na części kontynentu temperatura osiągnie 43°C. Poza Grecją pożary płoną także w Albanii i Rumunii, gdzie zagrożony jest 120-letni sosnowy las.

W całym regionie Morza Śródziemnego od zawsze trzeba było liczyć się z ryzykiem wybuchu pożarów, ale globalne ocieplenie i związana z tym ekstremalnie wysoka temperatura zwiększą to zagrożenie.

Reklama

Rok 2024 będzie najcieplejszy w historii

Zmiany klimatyczne sprawiają, że rok 2024 będzie najcieplejszy w historii. Liczba ofiar śmiertelnych wynikających z ekstremalnych zjawisk pogodowych rośnie od Indii i Arabii Saudyjskiej po Stany Zjednoczone i Japonię.

Podobnie jak Grecja, także inne części Morza Śródziemnego narażone są na poważne ryzyko pożarów. W ten weekend na Sycylii i w południowych Włoszech temperatury wzrosną do 40°C. Według synoptyka AEMET w wielu częściach Hiszpanii, zwłaszcza w południowej części kraju, obowiązują ostrzeżenia przed upałami.

Najbliższe dwa tygodnie będą cieplejsze niż zwykle

Według Weather Services International w ciągu najbliższych dwóch tygodni w całej Europie spodziewane są cieplejsze niż zwykle warunki, przy czym temperatury w regionach centralnych mają być szczególnie wysokie w porównaniu z 30-letnią normą.

W Szwajcarii, gdzie w ostatnich tygodniach ulewne deszcze wywołały śmiertelne powodzie i osunięcia ziemi, w niektórych miejscach wokół Jeziora Genewskiego minimalne temperatury przekroczyły wczoraj w nocy 22°C. Prognozuje się, że 16 lipca w Zurychu średnia temperatura wzrośnie aż do 24°C, czyli o 5 stopni powyżej normy obowiązującej od 30 lat.