PGE: Rekompensaty powinny pokryć straty z tyt. utrzymania cen energii bez zmianWarszawa, 13.03.2019 (ISBnews) - Polska Grupa Energetyczna (PGE) zakłada, że rekompensaty związane z ustawą o cenach energii pokrywają w całości straty z tytułu obniżonych cen, a prognozowany spadek EBITDA w segmencie obrotu wynikać będzie z trendów rynkowych, poinformował wiceprezes Emil Wojtowicz. Ustawa będzie neutralna także dla segmentu dystrybucji.

"Opierając się na brzmieniu całej ustawy i elemencie rekompensat, uważamy, że je otrzymamy w całości. Nie będzie to jeszcze w I kw. Czekamy na rozporządzenie" - powiedział Wojtowicz podczas konferencji z analitykami.

Zaznaczył, że I kw. nie będzie zły dla segmentu obrotu, bo spółka ma czas na zmianę ceny.

"Na dzisiaj stosujemy ceny wynikające z cenników na 30 czerwca albo z umów z klientami na koniec roku, ale faktycznie otrzymujemy wnioski od klientów, żeby ceny obniżyć" - dodał.

"Spadek EBITDA w obrocie to wynik większej zmienności ceny w roku ubiegłym i niższej marży" - powiedział wiceprezes.

PGE podała w prezentacji wynikowej, że w 2019 r. spodziewa się spadku EBITDA w obrocie i dystrybucji, a także w ciepłownictwie. Jednocześnie oczekuje wzrostu EBITDA w energetyce konwencjonalnej, a w przypadku energetyki odnawialnej oczekiwania są stabilne.

Grupa PGE wytwarza 43% produkcji energii elektrycznej (w tym segment Energetyki Konwencjonalnej ok. 42%) w Polsce oraz 25% ciepła z kogeneracji. Dodatkowo, 9% krajowej energii odnawialnej pochodzi z jej instalacji. Linie dystrybucyjne GK PGE obejmują ok. 40% powierzchni Polski i dostarczają energię elektryczną do 5,4 mln odbiorców końcowych, czyli 25% klientów w kraju. Na rynku detalicznym ma 5,3 mln klientów, stanowiących ok. 30% odbiorców końcowych w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)