Raport przygotowała firma DT - Global Business Consulting na podstawie ankiet i wywiadów z członkami kadry zarządzającej międzynarodowych i lokalnych firm z różnych branż w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach.

Jak wynika z raportu, w krajach Europy Środkowo-Wschodniej najbardziej popularne technologie to media społecznościowe, usługi chmurowe, aplikacje mobilne oraz automatyzacja przepływu dokumentów i kierowania pracą. Jedna trzecia z respondentów powiedziała, że są one ściśle zintegrowane z ich działalnością biznesową, a większość pozostałych używa ich przynajmniej w pewnym stopniu. Gorzej sytuacja wygląda w wypadku analizy wielkich zbiorów danych (big data) czy internetu rzeczy, które wykorzystuje pomiędzy 40 a 64 proc. badanych firm w Europie Środkowo-Wschodniej. Najmniej popularne są sztuczna inteligencja, zaawansowana robotyka i drukowanie 3D, które wykorzystuje mniej niż jedna czwarta firm.

Raport porusza też kwestię wpływu automatyzacji na masowe bezrobocie. W opinii jego autorów sytuacja taka nie będzie miała miejsca. "Przeciwnie, automatyzacja może pozytywnie wpłynąć na kraje Europy Środkowo-Wschodniej, gdyż pomoże w firmom radzić sobie z rosnącymi wynagrodzeniami i brakiem rąk do pracy. Kraje te będą musiały sobie radzić ze starzeniem się społeczeństw, a wobec braku większej imigracji zarobkowej, automatyzacja może stanowić lek na malejącą aktywność zawodową" - napisano w raporcie. Ponadto - według badania - tylko jedna piąta szefów uważała, że automatyzacja wpłynie na zmniejszenie zatrudnienia w ich firmach.

Badanie przeprowadzono w listopadzie i grudniu 2018 r. wśród 121 członków kadry zarządzającej międzynarodowych i lokalnych firm z różnych branż w krajach Europy Środkowo-Wschodniej i na Bałkanach. Około dwóch trzecich z nich pracuje w dużych firmach, zatrudniających powyżej 200 pracowników. (PAP)

Reklama

autor: Małgorzata Werner-Woś