"Nie wyobrażam sobie przeprowadzenia z sukcesem, procesu dekarbonizacji polskiej energetyki, bez udziału Rafako"- powiedział Domagalski-Łabędzki w rozmowie z ISBnews.

Podjęcie decyzji przez sąd o zatwierdzeniu układu z wierzycielami w uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym pozwala spółce aktywnie poszukiwać potencjalnego inwestora.

Reklama

"Są podmioty, które interesują się Rafako, ale z uwagi na zaawansowanie tego procesu więcej nie mogę powiedzieć, może tylko tyle, że mamy powody przypuszczać, iż decyzja sądu, odrzucająca sprzeciwy do zawartego z wierzycielami układu, będzie rozstrzygająca dla inwestorów i to stosunkowo szybko" - wskazał prezes.

Rafako chce wrócić do rozmów w sprawie refinansowania, realizacji bieżących kontraktów i możliwości pozyskania finansowania na potrzeby nowych projektów. Trwają także starania o dofinansowanie z Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) z programu "Nowa Szansa".

"Obecnie Rafako nie upatruje szansy w realizacji tak dużych projektów, jak blok w Jaworznie 910 MW jako generalny wykonawca, ale też w polskiej energetyce czeka nas teraz realizacja projektów w zupełnie innej, atrakcyjnej dla nas skali i tam widzimy swoje miejsce. Pozostaniemy z pewnością spółką technologiczną, opierającą się na projektowaniu, produkcji i wykonawstwie, często we współpracy z globalnymi partnerami. Ważnym punktem strategii powinna być ekspansja zagraniczna, także na tych rynkach, gdzie dotąd nie byliśmy obecni" - powiedział Domagalski-Łabędzki.

Zgodnie z przygotowaną nową strategią, spółka chciałaby również znaleźć swoje miejsce na rynku odnawialnych źródeł energii (OZE).

"Uprawomocniony układ oznacza nowe otwarcie, powrót na rynek i daje szansę na odtworzenie portfela zamówień. W trakcie przeprowadzonej restrukturyzacji zmniejszyliśmy zatrudnienie do 1 000 pracowników, pozbyliśmy się nierentownych kontraktów, usprawniliśmy strukturę organizacyjną po to, żeby wrócić jako lider branży" - podsumował prezes.

Rafako podało dziś, że Sąd Okręgowy w Gliwicach odrzucił zażalenia wniesione na postanowienie Sądu Rejonowego o zatwierdzeniu układu Rafako z wierzycielami. Tym samym układ w uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym stał się prawomocny.

Rafako w restrukturyzacji jest największym w Europie producentem kotłów oraz urządzeń ochrony środowiska dla energetyki. Oferuje generalną realizację bloków energetycznych opalanych paliwami kopalnymi. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Rafako sięgnęły 1 207,77 mln zł w 2020 r.

Wojciech Żurawski

(ISBnews)