"Zmiana założeń dotyczących produkcji węgla jest związana między innymi ze:

- stopniowym przechodzeniem na model funkcjonowania JSW w kierunku zwiększania udziału produkcji przede wszystkim węgla koksowego;

- schodzeniem z eksploatacją węgla do niżej położonych pokładów, co wiąże się z trudniejszymi warunkami górniczo-geologicznymi (np. większą ilością nieprzewidzianych uskoków w złożach węgla)" - czytamy w komunikacie.

Ograniczenie wydobycia ma również na celu zapewnienie bezpieczeństwa załogi przy wzroście zagrożeń naturalnych w szczególności zagrożenia klimatycznego, metanowego i tąpaniami oraz zagrożeń płynących z trudniejszych warunków geologicznych, podano także.

Jednocześnie spółka zapewniła, że współpracuje ze swoimi kontrahentami w zakresie realizacji wysyłek w bieżącym roku w oparciu o zawarte umowy. Wysyłki węgla są realizowane z wykorzystaniem obecnych zapasów, a wszelkie potencjalne różnice są przedmiotem uzgodnień handlowych z odbiorcami.

"Przedstawiona weryfikacja podstawowych założeń operacyjnych na rok 2021 w ocenie JSW nie zaburzy współpracy z dotychczasowymi wieloletnimi kontrahentami opartej o umowy wieloletnie na lata przyszłe" - czytamy dalej.

Usystematyzowanie działań podjętych w bieżącym roku pozwoli na utrzymanie produkcji węgla w kolejnych latach na poziomie powyżej 14 mln ton, wraz ze wzrostem jakości i udziału węgla koksowego w produkcji węgla ogółem, co będzie uwzględnione w prowadzonych działaniach związanych z aktualizacją strategii, podsumowano.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 roku.

(ISBnews)