Nowa prognoza Fedu zakłada wzrost PKB w 2012 roku o 1,9 do 2,4 proc. Wcześniejsza prognoza amerykańskiego banku centralnego z kwietnia mówiła o wzroście PKB o 2,4-2,9 proc. w 2012 roku. Wzrost w 2013 roku wyniesie w ocenie Fedu 2,2-2,8 proc. Wcześniej Fed zakładał wzrost o 2,7-3,1 proc. w 2013 roku.

Fed jest gotowy do dalszego działania, które może obejmować kolejną rundę luzowania ilościowego, jeśli spowolnienie amerykańskiej gospodarce będzie się pogłębiać - oświadczył prezes Fedu Ben Bernanke na konferencji prasowej po środowym posiedzeniu FOMC.

"Tak, dodatkowy skup aktywów jest jednym z ruchów który będziemy rozważać, jeśli będziemy musieli podjąć dodatkowe środki, aby wesprzeć gospodarkę" - powiedział.

"Jesteśmy przygotowani, by zrobić więcej. Musimy uzyskać dodatkowe informacje na temat stanu w jakim znajduje się gospodarka i tego co dzieje się w Europie" - dodał.

Fed poinformował w środę, że dalej będzie kontynuował sprzedaż obligacji, o terminie zapadalności 3 lat lub mniejszym, a zyski inwestował w obligacje o terminie zapadalności od 6 do 30 lat. "Operacja twist" potrwa do 2012 roku, a jej wartość zostanie zwiększona o 267 mld dolarów.

Reklama

"Kontynuacja operacji twist powinna wywrzeć presję na spadek długoterminowych stóp procentowych i pomóc w stworzeniu bardziej akomodacyjnych warunków w systemie finansowym" - napisano w oświadczeniu Fedu.

Wzrost zatrudnienia w gospodarce amerykańskiej uległ spowolnieniu - ocenił Fed.

"Wzrost zatrudnienia uległ spowolnieniu w ostatnich miesiącach, a stopa bezrobocia pozostaje wysoka. (...) Wydatki gospodarstw domowych rosną w nieco wolniejszym tempie niż miało to miejsce wcześniej w tym roku" - napisano.

W ocenie Fedu bezrobocie w USA w 2012 roku wyniesie pomiędzy 8,0 a 8,2 proc. w tym roku oraz 7,5-8,0 proc. w przyszłym roku. Wcześniejsza prognoza mówiła o bezrobociu w 2012 roku na poziomie 7,8-8,0 proc. oraz 7,3-7,7 proc. w 2013 roku.

Fed pozostawił środę bez zmian główną stopę procentową, która nadal wynosi 0 do 0,25 proc. Fed powtórzył deklarację o zamiarze pozostawienia bez zmian w USA "wyjątkowo niskich stóp procentowych do późnego 2014 roku".

Siedmiu członków FOMC jest zdania, że pierwsza podwyżka stóp procentowych w USA nastąpi w 2014 roku, podczas gdy sześciu było zdania, że będzie ona miała miejsce dopiero w 2015 roku - poinformowano.

Amerykański bank centralny ocenił również, że stopa inflacji pozostanie w tym roku poniżej celu inflacyjnego na poziomie 2 proc.