Nie mam wiedzy o stanie budżetu 2024-2027 pozwalającej mi krytykować albo popierać decyzję premiera w sprawie braku podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego. I chciałbym o tej decyzji napisać tylko krótki artykuł informacyjny dla czytelników. Bez analizy z mojej strony (bo na podstawie jakich danych miałbym wiedzieć, czy decyzja premiera jest słuszna?). I nagle taki problem - nie mogę zdobyć opisanej prosto deklaracji rządu w tej sprawie: "Będzie czy nie będzie podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego?".
UWAGA! Jest projekt rozporządzenia o świadczeniach rodzinnych i zasiłku pielęgnacyjnym:
O zasiłku tym piszemy także w artykule:
Zasiłek pielęgnacyjny wciąż 215,84 zł. Dlaczego jednak rząd tak skomplikowanie o tym mówi?
Infor.pl zapytał o podwyżkę zasiłku pielęgnacyjnego. W związku z bardzo dużym zainteresowaniem kwestią waloryzacji zasiłku pielęgnacyjnego dziennikarze portalu zwrócili się do wydziału prasowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z zapytaniem o to, czy rzeczywiście w najbliższym czasie nie jest planowana podwyżka tego świadczenia, a jeśli tak, to jakie są powody takiej decyzji Rady Ministrów.
Tu pełna treść odpowiedzi: W 2024 r. ważna decyzja w sprawie zasiłku pielęgnacyjnego. Czas do 15 sierpnia
Dostaliśmy enigmatyczną odpowiedź, z której nie wynikało nic:
Odpowiedź informowała m.in. o:
Część 1 odpowiedzi służb prasowychna zapytanieInfor.pl. W świetle wyżej przytoczonego art. 18 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, wysokość kwot kryterium dochodowego, uprawniającego do zasiłku rodzinnego, kryterium uprawniające do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka oraz kwot ww. świadczeń rodzinnych, podlega procedurze weryfikacji, nie oznaczającej jednak obowiązkowej zmiany wysokości weryfikowanych kwot. Decyzje w zakresie ww. kwot, które zaczną obowiązywać od 1 listopada 2024 r., zostaną podjęte do 15 sierpnia br.
Komentarz: Informacja rządowa sugeruje, że decyzje o braku podwyżki wcale nie została podjęta i wszystko się może zdarzyć przed 15 sierpnia. W tym "w grze" jest wariant "będzie podwyżka". Tymczasem wiedzą powszechną w Internecie i mediach jest, że decyzja jest podjęta i podwyżki nie będzie.
Część 2 odpowiedzi służb prasowychna zapytanieInfor.pl. Jednocześnie informujemy, że w świetle wprowadzonych ustawą z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym nowych rozwiązań, osoby z niepełnosprawnościami, w tym jak najbardziej także osoby otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny, od 1 stycznia 2024 r. mogą ubiegać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o nowe świadczenie wspierające, kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością w wieku od ukończenia 18 roku życia. Takie rozwiązanie ukierunkowane jest na upodmiotowienie osoby z niepełnosprawnościami, tak aby dorosła już osoba niepełnosprawna mogła decydować jak wykorzystywane ma być otrzymywane wsparcie, np. na pokrycie wydatków związanych z opieką sprawowaną przez jej opiekuna."
Komentarz: Informacja rządowa sugeruje, że osoby otrzymujące zasiłek pielęgnacyjny mogą otrzymać świadczenie wspierające. Nie tylko ja taką konstrukcję tej informacji odebrałem jako "nie będzie podwyżki, ale rodzajem rekompensaty za jej brak jest świadczenie wspierające." Tak odczytywali to internauci komentujący pismo rządowe w mediach społecznościowych Infor.pl. Wskazywali (krytycznie), że przecież świadczenie wspierające jest tylko dla najbardziej poszkodowanych osób niepełnosprawnych. Jest ono niedostępne (najczęściej) dla osób, które mają zasiłek pielęgnacyjny.
Polecamy artykuły o PFRON:
Kolejny komunikat w sprawie waloryzacji świadczeń rodzinnych w 2025 r.
Dziś w wykazie prac rządu (wykaz prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów)pojawił się kolejny komunikat dotyczący przepisów o waloryzacji zasiłku pielęgnacyjnego. Szacunek dla osoby, która zrozumie z niego, czy będzie jego waloryzacja na 2025 r. (i innych świadczeń rodzinnych). Wymaga to dotarcia do informacji, jakie propozycje rząd złożył w Radzie Dialogu Społecznego. Nie rozumiem po co czytelnik ma to robić. Wszystko jedno ja, czy beneficjent tego zasiłku. Dlaczego to jest tak skomplikowanie napisane. Nie można było podać kilku kwot obowiązujących w 2025 r. (w tym kwot świadczeń rodzinnych)? Jak jest podwyżka, to te kwoty w komunikatach rządu są.
Przypominam, że chciałem tylko napisać prosty artykuł informacyjny o decyzji premiera "będzie podwyżka" albo "nie będzie podwyżki". Nie komentując jej. I trzymając się z daleka od polityki.
Komunikat rządu z 30 lipca 2024 r. o projekcie rozporządzenia w sprawie świadczeń rodzinnych
"Projekt rozporządzenia jest realizacją upoważnienia ustawowego wynikającego z art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, zwanej dalej „ustawą o świadczeniach rodzinnych”, art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, zwanej dalej „ustawą o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów” oraz art. 63 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym, zwanej dalej „ustawą o świadczeniach świadczeniu wspierającym” w zw. z art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
Propozycje weryfikacji kwot kryteriów dochodowych i wysokości świadczeń zawartych w ustawie o świadczeniach rodzinnych, wysokości zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów oraz kwoty kryterium dochodowego i wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego zawartych w ustawie o świadczeniu wspierającym przyjęła Rada Ministrów, a następnie przekazała Radzie Dialogu Społecznego. Rada Dialogu Społecznego nie uzgodniła w ustalonym terminie wysokości kwot, o których mowa powyżej. W związku z tym, Rada Ministrów, do dnia 15 sierpnia danego roku, ustala te kwoty, w drodze rozporządzenia, na poziomie nie niższym niż wynika to z propozycji przedstawionych Radzie Dialogu Społecznego.
Istota rozwiązań planowanych w projekcie, w tym proponowane środki realizacji:
Rozporządzenie określa wysokość dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiące podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny i specjalny zasiłek opiekuńczy, wysokości świadczeń rodzinnych, wysokości zasiłku dla opiekuna oraz kwoty kryterium dochodowego i wysokości specjalnego zasiłku opiekuńczego na poziomie wynikającym z propozycji przedstawionych Radzie Dialogu Społecznego."