Teraz GPW wzrosła o 3,5 proc., a 80 proc. z prawie 400 polskich funduszy inwestycyjnych odnotowało dodatnie stopy zwrotu.
Zaskakująco dobrze na tym spokojnym rynku zachowały się fundusze aktywnej alokacji i absolutnej stopy zwrotu. W ostatnich kwartałach regularnie zawodziły. Tym razem 19 spośród 32 tego rodzaju produktów przyniosło inwestorom zysk – wynika z zestawienia przygotowanego dla DGP przez firmę doradczą Expander. Środkowa wartość ich stóp zwrotu w ubiegłym miesiącu sięgnęła 0,37 proc. (w lipcu: -1,3 proc.). Najlepszy wśród nich Legg Mason Strateg dał zarobić 3,84 proc. – W sierpniu pomogła nam w przypadku tego funduszu ekspozycja na spółki zagraniczne – wyjaśnia Piotr Rzeźniczak, szef zespołu inwestycji Legg Mason TFI.
Ekspozycja na zagraniczne firmy generalnie wyszła w sierpniu inwestorom na dobre. Najwyższą stopę zwrotu wśród funduszy branych pod uwagę w naszym rankingu osiągnął ING Środkowoeuropejski Sektora Finansowego (5,33 proc.). W pierwszej trójce zmieściły się jeszcze Pioneer Akcji Europejskich i PZU Akcji Nowa Europa (ponad 4 proc. zysku).
Jednak fundusze akcji polskich mogą się pochwalić wyższą średnią stopą zwrotu (2,29 proc.) niż fundusze akcji zagranicznych (1,14 proc.), i to mimo że wśród nich znalazł się najgorszy fundusz na całym rynku. Wycena jednostek Idea Akcji spadła w sierpniu o 15,14 proc. W tej kategorii najlepszym wyborem okazał się Pioneer Akcji-Aktywna Selekcja (3,89 proc. zysku). – Na giełdzie dominuje trend boczny z relatywnie dużym przedziałem wahań. W takiej sytuacji kluczowa jest selekcja spółek w odpowiednim czasie. Wielkość naszego funduszu pozwala na aktywne zarządzanie jego inwestycjami – tłumaczy Piotr Szulec z Pioneer Pekao TFI.
Reklama
W rankingu nie było zmian na najważniejszych pozycjach. Na podium kolejność z lipca – Quercus TFI, Union Investment TFI, Aviva Investors TFI – została zachowana. Towarzystwa, które były w poprzednim miesiącu w ogonie stawki (Idea TFI i Agio Funds TFI) tam pozostały. Awans o 7 pozycji zanotowały Legg Mason TFI, Opera TFI, Amplico TFI i SKOK TFI. Największy spadek stał się udziałem BPS TFI (o 13 miejsc).
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - sierpień 2012 r. - cz.1 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - sierpień 2012 r. - cz.2 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - sierpień 2012 r. - cz.3 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - sierpień 2012 r. - cz.4 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - sierpień 2012 r. - cz.5 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - sierpień 2012 r. - cz.6 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - sierpień 2012 r. - cz.7 / Forsal.pl