W ramach programu pilotażowego Visa z pomocą platformami Crypto.com i Anchorage wykorzysta USD Coin, jedną z walut zaliczanych do grupy stabilcoin, do rozliczania transakcji na Ethereum. Przed końcem roku Visa zaoferuje tę usługę większej liczbie partnerów. Po tej informacji cena bitcoina podskoczyła na początku tygodnia aż o 6,3 proc. i przebiła kwotę 58 000 USD.

Czy kończy się „wolna amerykanka” na rynku kryptowalut?

Tradycyjne firmy finansowe czekały ponad dekadę na to, aby wprowadzić cyfrowe waluty do swoich portfeli. Część przedstawicieli tej branży nadal pozostaje sceptycznych wobec używania kryptowalut w powszechnym obrocie. Zdaniem Blythe’a Mastersa, byłego dyrektora wykonawczego JPMorgan Chase, token pozostanie głównie narzędziem spekulacji i jest mało prawdopodobne, aby wyparł pozostałe źródła aktywów inwestycyjnych.

Visa najwyraźniej szuka dla siebie nowej niszy rynkowej. „Fintechy z rodziny kryptowalut chcą partnerów, którzy rozumieją ich działalność i złożoność cyfrowej waluty” - powiedział w oświadczeniu Jack Forestell, dyrektor ds. Produktów Visa. „Dzisiejsze ogłoszenie stanowi kamień milowy w naszej zdolności do zaspokojenia potrzeb fintechów”.

Stablecoin to rodzaj cyfrowej waluty, której wartość nie ulega gwałtownym zmianom. Dzięki temu, że jej wycena jest stabilna najczęściej używa się jej do wzmocnienia bezpieczeństwa inwestycyjnego w inne e-waluty.