Rządy Polski i Litwy wesprą PGNiG w sporze z KE dot. GazpromuWarszawa, 01.03.2019 (ISBnews) - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) z zadowoleniem przyjęło ogłoszone w dniach 27 i 28 lutego 2019 r. decyzje rządów Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Litwy o przystąpieniu po stronie PGNiG do postępowania sądowego zainicjowanego przez spółkę skargą na decyzję Komisji Europejskiej o zawarciu ugody między Komisją Europejską a Gazpromem, podała spółka.

Ugoda KE i Gazpromu zakończyła postępowanie w sprawie podejrzenia nadużywania pozycji dominującej przez Gazprom na rynku ośmiu krajów Unii Europejskiej (sprawa AT.39816).

Jednocześnie PGNiG poinformowało, że do skargi na decyzję Komisji Europejskiej, po stronie PGNiG, przyłączyła się również spółka Overgas, zajmująca się dystrybucją i sprzedażą gazu na rynku bułgarskim, w której znaczące udziały mają spółki z grupy kapitałowej Gazprom.

"Poddanie ugody Komisji Europejskiej z Gazprom pod ocenę Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, pozwoli rządom RP i Litwy oraz spółkom PGNiG i Overgas. wykazać, że ugoda ta jest nie tylko sprzeczna z prawem UE, ale także umacnia dominującą pozycję Gazprom na regionalnym rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej oraz negatywnie wpływa na funkcjonowanie i konkurencyjność rynku gazu Unii Europejskiej" - czytamy w komunikacie.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

(ISBnews)