"Uruchomienie CERT.tg jest kluczowym etapem tworzenia pierwszej organizacji w Afryce, która łączy funkcję Ośrodka Monitorowania Bezpieczeństwa (ang. SOC - Security Operations Centre) i CERT-u, czyli Narodowego Centrum Bezpieczeństwa. Jednostka jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo krytycznej infrastruktury kraju, a także całodobowy monitoring zagrożeń ze strony cyberprzestępczości. CERT.tg oferuje również szereg usług dla przedsiębiorstw w obszarze związanym z bezpieczeństwem informacji, w tym audyty i analizy kryminalistyczne w zakresie przeciwdziałania przestępczości cybernetycznej, podano w komunikacie.

"CERT.tg uzupełnia istniejące Centrum Operacji Bezpieczeństwa (SOC) i ma za zadanie budować togijską wiedzę oraz odporność na cyberprzestępczość poprzez podnoszenie świadomości obywatelskiej na temat zagrożeń. Centrum koordynuje także współpracę z agencjami rządowymi oraz przedsiębiorstwami w celu zabezpieczenia ich działalności. CERT wprowadza Togo do społeczności globalnych partnerów zajmujących się bezpieczeństwem cybernetycznym w celu skutecznej identyfikacji i proaktywnego reagowania na pojawiające się zagrożenia" - powiedziała minister gospodarki cyfrowej i transformacji cyfrowej Togo Cina Lawson, cytowana w komunikacie..

"Współpraca z togijskim Ministerstwem Gospodarki Cyfrowej i Transformacji Cyfrowej to dla nas wyróżnienie oraz wyraz zaufania. Cieszymy się, że pomimo utrudnień spowodowanych pandemią COVID-19 udało się nam uruchomić CERT.tg zgodnie z założonym harmonogramem. Światowej klasy narzędzia, jakie udostępniliśmy naszemu partnerowi, pozwolą mu świadczyć usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa zgodnie z najlepszymi, międzynarodowymi standardami. Jest to jednak dopiero początek działań, celem nadrzędnym jest zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego Togo i wsparcie w oferowaniu tych usług w Afryce Zachodniej" - powiedział dyrektor rynków zagranicznych Asseco Data Systems Paweł Hansdorfer, cytowany w komunikacie.

Dzięki strategicznemu partnerstwu Ministerstwa Gospodarki Cyfrowej i Transformacji Cyfrowej Togo z Asseco Data Systems, CERT.tg będzie oferował także światowej klasy szkolenia m.in. z kryminalistyki i bezpieczeństwa operacyjnego. Sesje te będą kierowane do profesjonalistów IT oraz menedżerów systemów informatycznych w przedsiębiorstwach. CERT.tg oferuje również kursy i szkolenia dla urzędników państwowych oraz osób prywatnych, podano także.

Asseco Data Systems powstała w styczniu 2016 r. z połączenia kompetencji 6 spółek z Grupy Asseco (ADH-Soft, Centrum Komputerowe ZETO, Combidata Poland, Przedsiębiorstwo Informatyki ZETO Bydgoszcz, Unizeto Technologies, Zakład Usług Informatycznych OTAGO. Firma produkuje i rozwija oprogramowanie (m.in. dla sektora leasingowego i samorządów), dostarcza infrastrukturę informatyczną, szkolenia i systemy zarządzania kapitałem ludzkim, specjalizuje się też w usługach bezpieczeństwa i zaufania oraz komunikacji masowej. Współpracuje zarówno z biznesem, jak i jednostkami administracji publicznej.

(ISBnews)