"Wydarzeniem tygodnia miało być dzisiejsze posiedzenie EBC, jednak wszystkie parametry polityki pieniężnej pozostały utrzymane, indeksy w Europie utrzymały się w okolicach poziomów odniesienia a jedyną reakcję rynków było widać po lekkim wzroście zmienności na EUR/PLN" - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz DM BDM Krystian Brymora.

"Nasz rynek relatywnie lepiej zareagował na lepszy klimat za oceanem, gdzie indeksy walczą o historyczne szczyty. Krajowe duże spółki po trzech dniach lekkiej korekty wyróżniły się wzrostem o 0,8 proc. Jednymi z najsilniejszych spółek były paliwa, a przede wszystkim Orlen (+3,1 proc.). Uwagę zwróciło także PZU i Pekao z jednej grupy, których kursy rosły po wniosku o dywidendę" - dodał.

Pekao poprawiło swoje roczne maksimum do 99,08 zł, rosnąc o 3,4 proc. przy obrotach niemal 100 mln zł. Wyraźnie zwyżkowało także PZU, które również znalazło się najwyżej od roku, na 38,59 zł. PZU było w czwartek najchętniej handlowaną spółką - na koniec dnia obroty wyniosły 126 mln zł, a w trakcie sesji wyraźnie wzrosły po komunikacie o możliwej dywidendzie.

Koło południa poinformowano, że PZU, jako akcjonariusz Banku Pekao, złożyło wniosek o uzupełnienie porządku obrad walnego zgromadzenia Pekao o wypłatę dywidendy maksymalnie 3,21 zł na akcję. Propozycja PZU jest wariantowa i uzależniona od ostatecznego stanowiska Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącego polityki dywidendowej banków komercyjnych.

Po kilkupunktowym porannym spadku WIG20 szybko wyszedł nad kreskę i do południa stabilizował się w okolicy poziomu 2.230 pkt. Wzrosty indeksu lekko przyspieszyły jeszcze przed komunikatem EBC, a wyraźnie przybrały na sile po danych o inflacji w USA. WIG20 zakończył notowania 0,83 proc. nad kreską na poziomie 2.236,89 pkt., i wraz z WIG, który zyskał 0,59 proc. do 66.507,19 pkt., przerwał trwającą trzy sesje serię spadków.

Lekkie środowe wzrosty kontynuowały małe spółki - mWIG40 poszedł w górę o 0,12 proc. do 4.898,34 pkt., z kolei sWIG80 stracił 0,05 proc. do 20.982,73 pkt.

Obroty na GPW wyniosły blisko 1,15 mld zł, z czego blisko 900 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Poza PZU i Pekao inwestorzy chętnie handlowali akcjami KGHM i Allegro (po ok. 115 mln zł).

W ujęciu sektorowym zwyżkowało 10 z 15 indeksów, wśród których najmocniej zwyżkowały paliwa - o 2,3 proc. Leki rosły o 1,9 proc., a banki o 1,7 proc.

Traciły przede wszystkim spółki odzieżowe - w dół o 2,8 proc., a także producenci gier, którzy zniżkując o 1,6 proc. oddali całość środowych wzrostów.

W WIG20 najmocniej zniżkowały LPP i CCC - w dół po blisko 3 proc. Wyraźnie traciło także Dino - o 2,9 proc. Mercator poszedł w dół o 2,4 proc., a Allegro - o 2 proc.

W pierwszej części dnia wzrostom przewodziły Tauron i PGE, które dzień wcześniej traciły po ok. 4 proc. Na koniec dnia wzrosty nieco osłabły i Tauron zakończył dzień 2 proc. nad kreską, a PGE 1,6 proc.

Na zamknięciu mocniej wypadły jednak wspomniane PZU, Pekao i Orlen.

"Więcej działo się na mniejszych podmiotach. Przez większość dnia mWIG40 świecił na czerwono, za sprawą 9-proc. spadków 11 bit studios, które przesunęło ogłoszenie nowych projektów. Inwestorzy uznali to za rozczarowujące. Z kolei w sWIG80 wyróżniła się Agora, której notowania poszły w górę o 10 proc. Z pewnością pomagać jej będzie znoszenie obostrzeń. Na czwartkowej konferencji poinformowano o zwiększeniu limitów w restauracjach i kinach od 26 czerwca" - powiedział Brymora.

Kurs 11 bit studios spadł o 9 proc. i po raz pierwszy od połowy maja znalazł się poniżej 500 zł. Studio podało, że w sierpniu chce zaprezentować nową grę, a kolejną do końca roku. Spółka podała, że 12 sierpnia nastąpi ujawnienie nowego tytułu, a kumulacja premier powinna nastąpić ok. 2023 r. Kurs spadł poniżej 500 zł i jest najniżej od połowy maja.

Agora rosnąc o 10 proc. poprawiła swoje roczne maksimum do 11 zł.

Od 26 czerwca hotele, gastronomia, kina oraz siłownie będą mogły funkcjonować z wyższymi limitami obłożenia - wynika z wypowiedzi premiera i komunikatu przedstawionego na stronie rządu. Od 13 czerwca dozwolona będzie także sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i napoi w kinach i na koncertach.