Dyrektor generalny holdingu Berkshire Hathaway nie bez powodu nazywany jest „Wyrocznią z Omaha”. W przeszłości wielokrotnie udowodnił, że trafnie przewiduje, co w przyszłości może wydarzyć się na rynkach finansowych. Ostatnio Warren Buffett także wykonał ruch, który sprawia wrażenie, że potrafi przewidzieć przyszłość.
Przez ostatnie dwa lata jego firma Berkshire gromadziła gotówkę i sprzedawała akcje. To sprawiło, że Berkshire pozostaje w dobrej kondycji finansowej, a Warren Buffett ze spokojem przygląda się jak reszta rynku pogrążona jest w chaosie wywołanym taryfami prezydenta Donalda Trumpa.
Ostatnia zagadkowa wyprzedaż akcji
W 2024 r. Berkshire sprzedało akcje o wartości 134 mld USD i na koniec roku dysponowało rekordową ilością gotówki, bonów skarbowych i innych płynnych aktywów wynoszącą 334 mld USD.
Jedną ze spółek, w których Berkshire znacznie obniżył swoje udziały (o około dwie trzecie) była firma technologiczna Apple. Podczas ostatniej wyprzedaży akcje producenta iPhonów traciły najwięcej. Od szczytu po wyborze Donalda Trumpa akcje Apple potaniały o 31 proc.. Wszystko przez cła wprowadzone przez Trumpa na Chiny, które są czołowym producentem części Apple.
Podczas gdy w ostatnim chaosie celnym majątek innych miliarderów gwałtownie spadł, majątek Buffetta wzrósł o ponad 11 miliardów dolarów.
Portal Quartz wskazał kilka przypadków, gdy Buffett zerknął do swojej szklane kuli. Oto kilka z nich.
Koniec lat 90. XX wieku
Pod koniec lat 90. Buffett odmówił inwestowania w akcje technologiczne. W tamtym czasie krytykowano go za to, że nie jest na bieżąco, bo akcje rosły w szalonym tempie. Gdy bańka internetowa pękła i szybko rosnące akcje technologiczne z hukiem runęły w dół, decyzja Buffetta okazała się o wiele mądrzejsza.
Rok 1999
W 1999 r. Buffett trafnie przewidział długoterminowy zwroty z rynku. W tym roku powiedział, że w ciągu następnych 17 lat rynek nie będzie rósł tak dynamicznie jak to miało miejsce w poprzednim 17-leciu, gdy ceny akcji były w fazie ogromnego wzrostu. Oszacował „najbardziej prawdopodobny zwrot” w ciągu następnych 17 lat na poziomie 6 proc.. Po 17-latach od tej wypowiedzi, czyli w 2016 r., akcje przyniosły zwrot na poziomie 5,9 proc.
Rok 2007
W 2007 r. Buffett założył się o pół mln dolarów, że w ciągu następnej dekady indeks S&P 500 przewyższy wyniki portfela funduszu hedgingowego (z uwzględnieniem opłat). Buffett wygrał zakład. Fundusze Seidesa zarobiły 2,2 proc. rocznie, podczas gdy indeks S&P 500 zyskał ponad 7 proc.. Menedżer funduszu hedgingowego Ted Seides przyznał się do porażki.
Rok 2008
We wrześniu 2008 r. Goldman Sachs pogrążył się w kryzysie finansowym. Buffett wykorzysta okazję i zainwestował 5 mld dolarów w bank inwestycyjny i według doniesień ostatecznie zarobił na tej transakcji ponad 3 mld dolarów.
Rok 2011
W 2011 r., gdy Bank of America wciąż odczuwał skutki kryzysu kredytów hipotecznych, Buffett zainwestował 5 mld USD na akcje uprzywilejowane banku. Walory te dawały 6 proc. rentowności, co przełożyło się na 336 mln USD rocznych wypłat dywidendy dla spółki. Jednak, gdy w 2017 r. Berkshire zrealizował warranty, spółka zarobiła 12 mld USD.
Berkshire Hathaway
Jeden z najbardziej spektakularnych ruchów finansowych Buffetta to Berkshire Hathaway. W 1962 roku zaczął kupować akcje, gdy była to podupadająca firma tekstylna. W 1964 roku miał już umowę na sprzedaż akcji z powrotem firmie za 11,50 USD za sztukę. Jednak gdy nadeszła oficjalna oferta, była ona inna niż uzgodniona przez strony, więc Buffett postanowił przejąć kontrolę nad firmą. Zwiększył udziały w firmie, zwolnił CEO i przejął władzę, przekształcając firmę tekstylną w holding.
Berkshire Hathaway nigdy nie ogłosiło podziału akcji, przez co pojedyncza akcja klasy A kosztuje obecnie niemal 750 tys. dolarów.
Źródło: Quartz