Podszywając się pod sekretarza stanu USA Marco Rubio oszust skontaktował się z trzema ministrami spraw zagranicznych, gubernatorem USA oraz członkiem Kongresu USA, wysyłając im wiadomości głosowe i tekstowe za pośrednictwem szyfrowanej aplikacji Signal, o czym jako pierwszy poinformował dziennik „Washington Post”.
W raporcie podano, że władze USA nie wiedzą, kto podszył się pod Rubio, ale podejrzewają, że oszust próbował manipulować wpływowymi urzędnikami państwowymi, aby uzyskać dostęp do informacji lub kont.
Coraz więcej oszustw z wykorzystaniem sztucznej inteligencji
Oszustwa związane ze sztuczną inteligencją to coraz bardziej powszechne zjawisko, ponieważ technologia AI staje się coraz bardziej zaawansowana i coraz łatwiej dostępna. Według sondażu Starling Bank, na który powołuje się EuroNews, 28 procent dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii uważa, że padło ofiarą takich oszustw .
Klonowanie głosu – nowa broń w ręku oszustów
Jak podaje EuroNews eksperci z australijskiego Uniwersytetu Charlesa Sturta uważają, że dzięki sztucznej inteligencji pojawiła się nowa technika oszustw polegająca na klonowaniu głosu.
Aby stworzyć klona głosu przestępcom wystarczy zaledwie trzysekundowy fragment nagrania audio ofiary. Na podstawie próbki sztuczna inteligencja tworzy realistyczną replikę głosu, przechwytując sposób mówienia, akcent, a nawet oddech. Dzięki temu może ona dokładnie odczytywać tekst, którym przestępcy mogą oszukać znajomych lub rodzinę, sugerując, że bliska im osoba pilnie potrzebuje pieniędzy.
Eksperci zwracają uwagę, że próbki głosu mogą pochodzić z krótkich filmów publikowanych w mediach społecznościowych, takich jak np. TikTok.
Jak bronić się przed oszustami?
EuroNews podaje, że eksperci ds. cyberbezpieczeństwa Matthew Wright i Christopher Schwartz z amerykańskiego University of Rochester zalecają, aby zwracać uwagę na nieoczekiwane połączenia, nawet od osób, które wydaje nam się, że dobrze znamy. Jak piszą eksperci samo poleganie na identyfikacji głosu dzwoniącego nie wystarczy. Wysłanie SMS-a lub e-maila przed planowaną rozmową może pomóc w potwierdzeniu tożsamości rozmówcy.
Jak wynika z raportu Federalnej Komisji Łączności USA na temat podszywania się pod rozmówcę, niebezpieczne mogą być również połączenia z nieznanych numerów. Ważne jest, aby zweryfikować osobę dzwoniącą lub wysyłającą wiadomość głosową. W tym celu możesz oddzwonić na jego numer, aby zweryfikować jego autentyczność - zaleca w alercie Federalne Biuro Śledcze (FBI).
Weryfikuj adresy e-mail i adresy URL
W przypadku otrzymania wiadomości głosowej FBI zaleca sprawdzenie danych kontaktowych, adresów e-mail i adresów URL w celu wykrycia „drobnych różnic”. Innym sygnałem ostrzegawczym w wiadomości głosowej może być ton i dobór słów, których używa oszust. W razie wątpliwości można ustalić tajne słowo lub frazę, aby zweryfikować tożsamość członków rodziny - radzi FBI.
Generalna zasada obrony przed oszustami to zachowanie szczególnej ostrożności przy ujawnianiu w internecie dane osobowe, takich jak data urodzenia, numer telefonu, drugie imię czy imiona zwierząt domowych. Te dane choć z pozoru niewinne w połączeniu z klonowaniem głosu, mogą zostać wykorzystane przez oszustów do podszywania się pod banki lub inne osoby, twierdzą Wright i Schwartz.
Źródło: EuroNews