Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 73,63 USD, wyżej o 0,22 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 74,73 USD za baryłkę, wyżej o 0,15 proc.

Inwestorzy czekają na decyzję dostawców ropy z sojuszu OPEC+ w sprawie wielkości produkcji w najbliższych tygodniach.

Rosja i Kazachstan proponują zwiększenie podaży ropy, podczas gdy Arabia Saudyjska i jej sojusznicy z Zatoki Perskiej opowiadają się za bardziej ostrożnym podejściem.

Minister energetyki Kazachstawnu Nurlan Nogajew poinformował, że dyskutowane są ewentualne podwyżki dostaw ropy w sierpniu lub we wrześniu.

Wg ankiety przeprowadzonej przez agencję Bloomberg sojusz OPEC+ może zwiększyć w sierpniu produkcję ropy o ok. 550 tys. baryłek dziennie.

"Każdy wzrost podaży ropy z OPEC+ poniżej 500 tys. b/d w sierpniu będzie wystarczającym argumentem, aby byki na rynku ropy pchnęły ceny surowca jeszcze wyżej" - uważa Warren Petterson, szef strategii surowcowej w ING Groep.

Na rynkach rośnie jednak nerwowość związana z szybko rozprzestrzeniającym się wariantem koronawirusa delta, co może negatywnie wpłynąć na wzrost popytu na paliwa.

"Chociaż pojawiają się obawy dotyczące wzrostu liczby przypadków delta w niektórych regionach, to rynek +wykonuje dobrą robotę+ ignorując na razie ten fakt" - ocenia jednak Patterson

Analitycy zwracają uwagę, że obecne spotkanie OPEC+ odbywa się w czasie kurczenia się podaży ropy na rynkach.

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 6,71 mln baryłek, czyli o 1,5 proc. do 452,3 mln baryłek - podał w najnowszym raporcie amerykański Departament Energii (DoE).

Analitycy spodziewali się spadku tych zapasów o 3,85 mln baryłek.

Zapasy benzyny wzrosły jednak w tym czasie o 1,52 mln baryłek, czyli o 0,6 proc. do 241,6 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły zaś o 869 tys. baryłek, czyli o 0,6 proc. do 137,1 mln baryłek - podał DoE.

Na zakończenie poprzedniej sesji ropa na NYMEX w Nowym Jorku zyskała 0,7 proc.

W I połowie 2021 r. ropa w USA zdrożała o ponad 50 proc. i zaliczyła najlepszą połowę roku od 2009.