Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 880 punktów, czyli 2,73 proc. i wyniósł 31.392,79 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 2,91 proc. i wyniósł 3.900,86 pkt.

Nasdaq Composite spadł o 3,52 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.340,02 pkt.

Dow Jones zanotował dziesiąty spadkowy tydzień przez ostatnie 11 tygodni. Z kolei S&P 500 i Nasdaq zniżkują dziewiąty z dziesięciu ostatnich tygodni.

Reklama

W centrum uwagi rynków w piątek był raport na temat inflacji w USA. Ceny konsumpcyjne w USA w maju wzrosły o 8,6 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 1 proc. Oczekiwano +8,3 proc. rdr i +0,7 proc. mdm. Inflacja w USA rdr jest najwyższa od 1981 roku.

To ostatni istotny raport nt. danych inflacyjnych przed posiedzeniem Rezerwy Federalnej USA w dniach 14-15 czerwca. Według sondażu Reutersa przeprowadzonego wśród ekonomistów, bank centralny USA prawdopodobnie podniesie główną stopę procentową o 50 pb w przyszłym tygodniu i w lipcu, przy dużych szansach na podobny ruch we wrześniu.

„Starając się kontrolować wzrost cen, Rezerwa Federalna USA zaczęła agresywnie podnosić stopy procentowe. Jednak ta zmiana stwarza kolejne ryzyko i nawet jeśli inflacja wkrótce osiągnie szczyt, jest mało prawdopodobne, aby szybko zwolniła. Wysokie ceny mogą wywierać presję na wydatki konsumentów w perspektywie średnioterminowej. Do tego dochodzą ciągłe problemy z łańcuchem dostaw i ekonomiczny wpływ rosyjskiej inwazji na Ukrainę, łatwo więc zrozumieć, dlaczego obawy przed pogorszeniem koniunktury szybko wzrosły” – powiedział Richard Flynn, dyrektor zarządzający Charles Schwab UK.

„Myślę, że nadal istnieje dość wysoki stopień pesymizmu, a ruch indeksów tam i z powrotem wskazuje tak naprawdę na rynek, który próbuje wyznaczyć kolejny kierunek i czekający na nowe wiadomości” - powiedział Yung-Yu Ma, główny strateg inwestycyjny w BMO Wealth Management.

W piątek członek Rady Prezesów EBC Robert Holzmann, prezes banku centralnego Austrii, powiedział dziennikarzom w Wiedniu, że podwyżka stóp procentowych przez bank centralny strefy euro wyniesie we wrześniu co najmniej 25 pb.

W czwartek EBC wskazał na podwyżkę stóp procentowych w lipcu o ćwierć punktu procentowego i zasygnalizował większą podwyżkę kosztu pieniądza we wrześniu.

Agencja Bloomberga podała, powołując się na źródła zbliżone do sprawy, że Komisja Europejska w przyszłym tygodniu zarekomenduje przyznanie Ukrainie statusu państwa kandydującego do Unii Europejskiej.

Spośród największych spółek Apple spadł 3,5 proc., Microsoft zniżkował 4 proc., Dow 5,6 proc., Salesforce stracił 4 proc., a Amazon ponad 5 proc.

Zniżkowały również banki oraz spółki cykliczne. Wells Fargo i Goldman Sachs straciły po ponad 5 proc., Boeing zniżkował prawie 5 proc.

DocuSign spadł o 26 proc. po tym, jak kwartalny zysk i przychody firmy zajmującej się technologią podpisów elektronicznych okazały się niższe od prognoz analityków z Wall Street.

Akcje Netflixa spadły o ponad 5 proc. Goldman Sachs obniżył rekomendację dla akcji spółki do „sprzedaj” z „neutralnie" i obniżył cenę docelową dla akcji Netfliksa do 186 USD z 265 USD.

Rentowność 10-letnich UST rośnie o 1 pb do 3,05 proc. Dochodowość 30-letnich obligacji spada o 2 pb do 3,15 proc. Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 16 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie 176 pb.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 122,28 USD za baryłkę, po wzroście o 0,65 proc., sierpniowe futures na Brent idą w górę o 0,6 proc. do 123,79 USD/b. (PAP)