Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 89,48 USD, niżej o 0,44 proc.

Brent na ICE w Londynie w dostawach na kwiecień jest wyceniana po 90,82 USD za baryłkę, niżej o 0,65 proc.

Na rynkach jest coraz więcej optymizmu w związku z toczącymi się w Wiedniu rozmowami krajów Zachodu z Iranem w sprawie wznowienia długo oczekiwanego porozumienia nuklearnego.

Umowa nuklearna zawarta w 2015 roku, znana jako JCPOA, pomiędzy Teheranem a mocarstwami światowymi zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc. Porozumienie miało ograniczyć program nuklearny Iranu i uniemożliwić Teheranowi opracowanie broni jądrowej.

Reklama

We wtorek wznowiono w Wiedniu negocjacje, a zainteresowane kraje dążą do zawarcia porozumienia, w ramach którego Iran mógłby ponownie eksportować ropę na globalne rynki paliw jeszcze w tym roku.

Na temat powrotu do umowy nuklearnej z 2015 r. w Wiedniu rozmawiają m.in. przedstawiciele Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Chin i Rosji, a USA pośrednio uczestniczą w tych negocjacjach.

"Powrót do umowy uczyni Bliski Wschód bezpieczniejszym, inaczej nie prowadzilibyśmy tych negocjacji" - wskazała szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock. Dodała, że rozmowy znajdują się w "krytycznym punkcie".

Jeśli w Wiedniu zostanie osiągnięte porozumienie to Teheran będzie w stanie zwiększyć eksport swojej ropy o ok. 1 mln baryłek dziennie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

"Sytuacja w Iranie będzie bacznie obserwowana przez rynek" - mówi Suvro Sarkar, analityk rynków energii w DBS Bank Ltd.

"Rynek ropy konsoliduje się i czeka w tej chwili na dalsze wiadomości - traderzy są w trybie +poczekamy-zobaczymy+" - dodaje.

W tym tygodniu ropa WTI na NYMEX w N.Jorku staniała do tej pory o 2,8 proc.