Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na II kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 81,05 USD, wyżej o 1,09 proc., po skoku w ub. tygodniu o ponad 8 proc.

Ropa Brent na ICE w dostawach na III wyceniana jest po 86,68 USD za baryłkę, wyżej o 0,88 proc.

Notowania surowca zmierzają do zaliczenia najwyższego poziomu na zamknięciu sesji od początku grudnia 2022 dzięki optymizmowi,, że chiński popyt szybko się odbuduje po wycofaniu przez władze ograniczeń covidowych w gospodarce.

"Spodziewane ożywienie gospodarcze w Chinach wzmacnia na rynkach optymizm, że w tym roku możemy zobaczyć silną poprawę chińskiego popytu na ropę" - mówi Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV.

Reklama

Tymczasem sekretarz generalny OPEC Haitham Al-Ghais wskazał, że jest "ostrożnie optymistyczny" co do kondycji światowej gospodarki po tym, jak kartel prognozował w swoim najnowszym raporcie zrównoważenie rynków ropy w I kw.

W środę swoje prognozy popytu na ropę na świecie przedstawi Międzynarodowa Agencja Energii (MAE). Może ona uwzględniać ponowne szybkie otwarcie gospodarki Chin, a także spodziewany wpływ sankcji UE na przepływ rosyjskiej ropy, w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę.

"Rynek prawdopodobnie będzie uważnie obserwował wszelkie potencjalne zmiany w prognozach popytu na ropę w publikowanym dzisiaj miesięcznym raporcie MAE" - mówi Patterson. (PAP Biznes)