Amerykanie zadomowili się w Polsce. Zobacz, jak wygląda codzienne życie żołnierzy
Amerykańskie wojsko jest już w Polsce. Licząca 3,5 tys. ludzi brygadowa grupa bojowa ma stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Zobacz, jak "od kuchni" wygląda obozowisko amerykańskiego wojska w Karliki koło Żagania.
Amerykańskie wojsko jest już w Polsce. Licząca 3,5 tys. ludzi brygadowa grupa bojowa ma stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Zobacz, jak od kuchni wygląda obozowisko amerykańskiego wojska w Karliki koło Żagania.
1 Dowództwo brygady, pododdziały zabezpieczenia i bataliony wsparcia, pułk artylerii polowej, szwadrony kawalerii mają stacjonować w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Od lutego amerykański żołnierze wraz ze swoim sprzętem zaczną się dyslokować w regionie, by ćwiczyć z europejskimi sojusznikami.
PAP / Lech Muszyński
2
Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve. Pierwszą dziewięciomiesięczną zmianę będzie pełnić 3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (Armored Brigade Combat Team, ABCT) z 4 Dywizji Piechoty w Fort Carson w stanie Kolorado.
Na zdjęciu: Kapitan Mario Thayer (L) i sierżant Seth Houle (P) z amerykańskiej 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej czytają książki w baraku mieszkalnym w obozowisku Karliki koło Żagania
PAP / Lech Muszyński
3 Kompanie jednego z batalionów zostaną rozmieszczone w krajach bałtyckich, drugi zostanie rozlokowany w Bułgarii i Rumunii, kolejny batalion będzie stacjonował w bawarskim Grafenwoehr, a do jego zadań będą należeć szkolenia i konserwacja sprzętu.
PAP / Lech Muszyński
4 Wojska USA są rozmieszczane na tzw. wschodniej flance NATO w ramach operacji Atlantic Resolve, która jest elementem programu zwiększenia amerykańskiej obecności w Europie (European Reassurance Initiative – ERI), zainicjowanej w 2014 r. wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie. Częścią operacji Atlantic Resolve były dotychczasowe pobyty amerykańskich pododdziałów w Polsce i sąsiednich krajach.
PAP / Lech Muszyński
5 Sojusznicze wzmocnienie regionu, potwierdzone na warszawskim szczycie NATO, zakłada, że od kwietnia w Polsce i regionie ma być obecna także wielonarodowa batalionowa grupa bojowa, podlegająca dowództwu NATO. Jej siły mają być umieszczone głównie w Orzyszu i pobliskim Bemowie Piskim. Trzonem wielonarodowej jednostki będzie ok. 800 żołnierzy z ok. 70 wozami Stryker z amerykańskiego batalionu kawalerii pancernej, stacjonującego na co dzień w bawarskim Vilseck.
PAP / Lech Muszyński
6 Sierżant Seth Houle z amerykańskiej 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej w baraku mieszkalnym w obozowisku Karliki koło Żagania
PAP / Lech Muszyński
7 Amerykańscy żołnierze z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej na stołówce w obozowisku Karliki koło Żagania
PAP / Lech Muszyński
8 Amerykańscy żołnierze z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej na stołówce w obozowisku Karliki koło Żagania
PAP / Lech Muszyński
9 Amerykańscy żołnierze z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej w mobilnym zakładzie fryzjerskim w obozowisku Karliki koło Żagania
PAP / Lech Muszyński
10 Amerykańscy żołnierze z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej w mobilnym sklepie w obozowisku Karliki koło Żagania
PAP / Lech Muszyński
11 Amerykańscy żołnierze z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej w obozowisku Karliki koło Żagania
PAP / Lech Muszyński
Powiązane
Reklama
Reklama