Reklama

Reklama

Reklama

Mądre życie w mądrych miastach. Czy Warszawa może stać się smart city?

3 stycznia 2015, 06:00
Według specjalistów rozwijające się miasta to te, które inwestują w nowoczesne technologie, które sprawiają, że miasta są bardziej zrównoważone, efektywne i przyjemne do życia dla ludzi, czyli smart. Takim miastem może być również Warszawa. Obecnie obszar miast zajmuje zaledwie 2% powierzchni Ziemi, ale zamieszkuje w nich 50% światowej populacji. Oczekuje się, że do 2050 roku w miastach będzie żyć 70% ludzi. W chwili obecnej są one odpowiedzialne za 75% całkowitego zużycia energii. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce ponad 60 proc. ludności mieszka w miastach. Największym skupiskiem ludności w Polsce jest naturalnie Warszawa w której mieszka obecnie 1 715 517 mln zameldowanych mieszkańców. Licząc tych, którzy nie są oficjalnie zameldowaniu możemy pewnie mówić o liczbie 2,5 mln. Aglomeracje miejskie stają, więc przed dużymi wyzwaniami związanymi nie tylko z obsługą takiej liczby mieszkańców, ale również z zwiększonymi kosztami energii, wody, transportu miejskiego jak również wzrastającym zanieczyszczeniem i emisją CO2.
Według specjalistów rozwijające się miasta to te, które inwestują w nowoczesne technologie, które sprawiają, że miasta są bardziej zrównoważone, efektywne i przyjemne do życia dla ludzi, czyli smart. Takim miastem może być również Warszawa. Obecnie obszar miast zajmuje zaledwie 2% powierzchni Ziemi, ale zamieszkuje w nich 50% światowej populacji. Oczekuje się, że do 2050 roku w miastach będzie żyć 70% ludzi. W chwili obecnej są one odpowiedzialne za 75% całkowitego zużycia energii. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce ponad 60 proc. ludności mieszka w miastach. Największym skupiskiem ludności w Polsce jest naturalnie Warszawa w której mieszka obecnie 1 715 517 mln zameldowanych mieszkańców. Licząc tych, którzy nie są oficjalnie zameldowaniu możemy pewnie mówić o liczbie 2,5 mln. Aglomeracje miejskie stają, więc przed dużymi wyzwaniami związanymi nie tylko z obsługą takiej liczby mieszkańców, ale również z zwiększonymi kosztami energii, wody, transportu miejskiego jak również wzrastającym zanieczyszczeniem i emisją CO2. / Bloomberg / PIOTR MALECKI
Inteligentne miasta, znane niegdyś z filmów science-fiction dziś stają się rzeczywistością. W Barcelonie, Paryżu, Grenoble czy Lyonie od kilku lat realizowane są projekty, które przeobrażają te miasta w smart city.
Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama
Reklama

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak