Wyścig zbrojeń trwa. Zobacz ile potęgi wydają na wojsko
Łączne wydatki na obronność 10 państw najwięcej przeznaczających na ten cel przekroczyły w 2014 roku 1,1 bln dol. Mocno interesująca Europę Rosja wypada blado na tle konkurencji.
Łączne wydatki na obronność 10 państw najwięcej przeznaczających na ten cel przekroczyły w 2014 roku 1,1 bln dol. Mocno interesująca Europę Rosja wypada blado na tle konkurencji.
1 Dane na podstawie których powstał ranking pochodzą z International Institute for Strategic Studies. Wydatki obronne Korei Płd. to 34 mld dol. Stanowią one ok. 2 proc. całkowitych światowych środków przeznaczonych na ten cel. Konieczność intensywnego inwestowania w wojsko ma związek z niekorzystnym położeniem geopolitycznym kraju: z jednej strony nieprzewidywalny sąsiad z Północy, z drugiej Chiny, czyli stale rosnąca potęga gospodarcza i militarna. W ostatnim czasie Korea Płd. zainwestowała w wielki projekt budowy 9 ultranowoczesnych łodzi. Zostały one zaprojektowane w Niemczech, a wykonane na terenie Korei. Na zdj. południowokoreańscy żołnierze patrolują granicę
Bloomberg / SEOKYONG LEE
2 Drugie najludniejsze państwo świata wydało w 2014 roku na cele wojskowe 45 mld dol. Indie mają też 3. pod względem wielkości armię świata: wojsko liczy 1,3 mln żołnierzy, a całkowite siły zbrojne niemal 4,8 mln żołnierzy. Indie są rosnącą potęgą militarną, a wraz ze wzrostem budżetu wzrastały będą też wydatki na obronność. Tym bardziej, że od dawna znajdują się w napiętych stosunkach z Chinami. W ostatnich latach najgłośniej było o granicznym sporze z Państwem Środka.
Bloomberg / QILAI SHEN
3 Według Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem wydatki na obronę w Azji Płd.-Wsch. wzrosły do 1992 roku dwukrotnie. Jest to spowodowane obawą mniejszych państw o zwiększanie potencjału militarnego Chin. Znakomitym przykładem tego swoistego wyścigu zbrojeń są łodzie podwodne, które chociaż drogie w utrzymaniu, mają duży potencjał obronno-odstraszający. Japończycy odebrali w 2014 roku 6 z 10 planowanych do produkcji okrętów klasy Soryu.
Bloomberg / HARUYOSHI YAMAGUCHI
4 Wydatki na obronność Francji w 2014 roku wyniosły 53 mld dol. Zwierzchnikiem sił zbrojnych kraju jest Prezydent Republiki. W skład armii wchodzą żołnierze zawodowi oraz personel cywilny. Siły zbrojne składają się z wojsk lądowych, marynarki wojennej, sił powietrznych i żandarmerii narodowej. Armia liczy ok. 240 tys. żołnierzy (dane pochodzą z 2011 roku). Na zdj. okręt typu Mistral Fot. wikipedia.commons.org, autor: Rama, licencja: Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 France
Inne
5 Pod względem wydatków na obronność Wielka Brytania ustępuje w Europie jedynie Rosji. W 2014 roku wydała na ten cel 62 mld dol., co stanowi 4 proc. światowy udział. Wielka Brytania jest od zamierzchłych czasów morską potęgą. Od zawsze odgrywała kluczową wojskowo rolę w Europie. Brytyjskie Siły Zbrojne składają się z marynarki wojennej, wojsk lądowych i sił powietrznych. Armia liczy ok. 400 tys. żołnierzy (łącznie z rezerwistami). Królewska Marynarka Wojenna znajduje się w ścisłej czołówce na świecie pod względem tonażu floty. Na zdj. brytyjski okręt HMS Dauntless fot. Keith Morgan, źródło Flickr.com licencja (CC BY-NC-ND 2.0), http://www.defenceimagedatabase.mod.uk
Inne / LAPhot Keith Morgan
6 Rosja co prawda wydaje na wojsko najwięcej w Europie, ale budżet na obronność w 2014 roku nie rzuca na kolana. Moskwa przeznaczyła na ten cel tylko o 8 mld dol. więcej niż Wielka Brytania. Jej całkowity udział w światowych zbrojeniach to jedynie 4 proc. Co więcej okazuje się, że Putina nie stać nawet na takie wydatki. Kryzys gospodarczy doprowadził do zamrożenia na 3 lata programu wsparcia przemysłu zbrojeniowego. Rosja zamierzała wydać w latach 2016-25 na modernizację, wyposażenie i projekty badawcze wojska 490 mld. dol. Gdy Moskwa konstruowała projekt budżetu na ten cel cena baryłki ropy kosztowała zdecydowanie powyżej 100 dol. za baryłkę. Spadki cen pokrzyżowały militarne zapędy. Na fot. rosyjski lotniskowiec Admirał Kuzniecow,, największy lotniskowiec wybudowany w Europie.
Wikimedia Commons
7 Arabia Saudyjska wydaje na zbrojenia o ponad 10 mld dol. więcej niż Rosja. Powodów tak dużego militarnego zaangażowania jest co najmniej dwa. Po pierwsze, stać ją na to. Naftowy potentat zapewne zostanie jednak zmuszony do cięć budżetowych w tym sektorze, jeżeli ceny ropy nie wzrosną w 2015 roku. Drugi powód związany jest z niezmiennie niestabilną sytuacją polityczną na Bliskim Wschodzie. Tradycyjnie największy wróg Saudyjczyków, czyli Iran, od dawna ma atomowe aspiracje. Od niedawna w regionie pojawiło się za to kolejne poważne zagrożenie, czyli Państwo Islamskie.
Bloomberg / AHIKAM SERI
8 Chociaż Chiny zdecydowanie skoncentrowały się w ostatniej dekadzie na rozwoju gospodarczym, są niezmiennie zaangażowane w kilka konfliktów zbrojnych. Chodzi m. in. o spór z Japonią o wyspy Senkaku/Diaoyu, graniczny konflikt z Indiami czy morskie incydenty z Tajwanem, Filipinami i Malezją. Wprowadzają w związku z tym kompleksowy model modernizacji armii, który zapewni im zdolność do szybkiego rozwiązywania konfliktów zbrojnych toczonych w ich sąsiedztwie. Poza tym rozwijają przeciwpowietrzne i przeciwrakietowe systemy obronne oraz integrują systemy wojskowe z informatycznymi. Chiny mają w tej chwili 45 czynnych okrętów wojskowych, ale inwestują też w budowę nowych, napędzanych atomowo i wyposażonych w rakiety balistyczne.
Bloomberg / NELSON CHING
9 Patrząc na wydatki na zbrojenia USA oczywiste jest, że pozycja tego kraju jako najważniejszego światowego mocarstwa jest niezagrożona. Wydatki Stanów Zjednoczonych na obronność stanowią aż 36 proc. światowego udziału. Amerykanie wydają ponad 4-krotnie więcej niż Chiny i aż 9-krotnie więcej niż Rosja. Ciekawe tylko, w jakim stopniu i kiedy zaczną wykorzystywać ogromny potencjał. W najbliższym czasie do ugaszenia będzie 2 poważne pożary: we wschodniej Ukrainie i na obszarze opanowanym przez Państwo Islamskie. USA bacznie śledzą też wzrastające chińskie zaangażowanie w modernizację armii.
Bloomberg / SEOKYONG LEE
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję