Azja zbroi się na potęgę. Oto największe kontrakty wojskowe w regionie
Spory terytorialne i ekspansja wojskowa Chin oraz ambicje nuklearne Korei Północnej, skłaniają kraje całego regionu do coraz większych inwestycji w siły zbrojne. Oto krótki przegląd największych kontraktów wojskowych w regionie (z wyłączeniem Chin), które były lub będą zawarte.
Spory terytorialne i ekspansja wojskowa Chin oraz ambicje nuklearne Korei Północnej, skłaniają kraje całego regionu do coraz większych inwestycji w siły zbrojne. Oto krótki przegląd największych kontraktów wojskowych w regionie (z wyłączeniem Chin), które były lub będą zawarte.
1
Zmówiła:
12 samolotów Boeing P-8 Poseidon – amerykański morski samolot rozpoznawczy i patrolowy bazowania lądowego, przeznaczony do wykrywania i zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare) i nawodnych, skonstruowany przez przedsiębiorstwo Boeing (USA). Wartość kontraktu to 3,2 mld dolarów amerykańskich.
3 niszczyciele klasy Hobart budowane przez AWD Alliance w Australii. Wartość zamówienia to 8 mld USD.
12 okrętów podwodnych klasy Shortfin, Barracuda, produkowanych we Francji przez DCNS Group. Wartość kontraktu 35 mld USD.
12 statków patrolowych. Jednostki będą produkowane w europejskich stoczniach Damen, Fassmer, Lurssen. Kontrakt wart jest 2,2 mld USD.
9 fregat. Jednostki będą pochodziły z Europy. Do kontraktu zakwalifikowane zostały BAE Systems z Wielkiej Brytanii, włoska Fincantiere i hiszpańska Navantia . Łącznie 9 fregat to koszt 25 mld USD.
Bloomberg
2
Indie chcą zakupić 90 myśliwców: Lockheed Martin, Boeing, Saab.
3 lotniskowce wyprodukowane w stoczniach w Indiach
6 okrętów podwodnych klasy Kalvari. Łodzie zaprojektowane są przez francuski DCNS Group i budowane przez Mazagon Dock Limited, w Bombaju za 3,5 mld USD.
5 systemów rakietowych S400. Przeciwlotniczy system rakietowy dalekiego zasięgu. Jest zdolny do angażowania się w cele w odległości 400 km (248,5 mil) na wysokości do 30 km (18,6 mil). System przeznaczony jest do niszczenia samolotów, rakiet balistycznych oraz celów naziemnych. Produkowany jest przez rosyjski koncern Almaz Antey.
8 fregat rakietowych klasy Shivalik. Indyjskie fregaty budowane są w oparciu o konstrukcję fregat rakietowych typu Talwar, przez Mazagon Dock i GRSE. Koszt jednostek to 9,2 mld USD.
4 niszczyciele klasy Kolkata. Wszystkie cztery jednostki dla Indian Navy budowane sa przez Mazagon Dock Limited (MDL) w Indiach. Wartość kontraktu to 6,5 mld USD.
Bloomberg
3
Bloomberg
4
Tajlandia
28 czołgów MBT-3000 wyprodukowanych w Chinach przez North Industries Corp. Wartość kontraktu to 150 mln USD.
Wietnam
6 okrętów podwodnych klasy Kilo zamówionych w Admiralty Shipyards w Rosji. Kontrakt wart jest 1,8 mld USD.
Bloomberg
5
36 śmigłowców szturmowych AH-64 Apache. Producent Boeing (USA) i KAI (Korea Południowa). Wartość kontraktu to 1,5 mld USD.
40 myśliwców F-35, jednomiejscowych, jednosilnikowych myśliwców wielozadaniowych piątej generacji, budowanych przez korporację Lockheed Martin z USA. Wartości kontraktu: 6,2 mld USD.
Bloomberg
6
8 okrętów podwodnych klasy Yuan. Jednostki budowane są przez Chińczyków (Karachi / Wuchang Shipbuilding).
8 myśliwców F-16 Planes produkcji Lockheed Martin (USA). Kontrakt wart 700 mld USD nie został jeszcze sfinalizowany.
Bloomberg
7
17 śmigłowców SH-60K. Japonia zamówiła amerykańskie wielozadaniowe śmigłowce morskie do zwalczania okrętów podwodnych. Maszyny budowane są na licencji amerykańskiej przez koncern Mitsubishi. Kontrakt wart jest 924 mln USD.
1 niszczyciel zostanie wybudowany w Japonii za 1,56 mld USD.
1 okręt podwodny klasy Soryu produkcji japońskiej.
10 myśliwców Lockheed Martin (USA). Japonia przeznaczy na nie w 2017 r. 2,2 mld USD.
Bloomberg
8
32 śmigłowce wielozadaniowe. Syngapur przeznaczył na ten cel 1 mld USD.
2 okręty podwodne 218SG zamówione w niemieckim ThyssenKrupp Marine Systems. Transakcja dotycząca dwóch okrętów podwodnych jest szacowana na 1,6 mld euro z pierwszą dostawą w roku 2020 r.
Bloomberg
9
6 fregat budowanych w stocznie Boustead Naval Shipyard w Malezji.
4 samoloty transportowe A-400M. Malezja zamówiła we Francji czterosilnikowe ciężkie samoloty transportowe o napędzie turbośmigłowym, produkcji koncernu Airbus Military.
Bloomberg
10 12 samolotów FA-50 Jets. Produkowane w Korei – KAI. Wartość kontraktu to 420 mln USD.
Bloomberg
Powiązane
Reklama
Reklama