"Jako Energa-Operator mamy już praktyczne doświadczenie w realizacji projektów z zakresu inteligentnych sieci. Smart Toruń to kolejny krok, gdyż łączymy w nim wiele elementów - modernizację sieci, wytwarzanie, oświetlenie uliczne a także zarządzanie popytem. To pierwszy tak kompleksowy projekt w Polsce w zakresie inteligentnych sieci elektroenergetycznych" - powiedział Olszewski, cytowany w komunikacie.

Dzięki dofinansowaniu do końca 2015 r. na terenie województwa kujawsko-pomorskiego powstanie jeden z najbardziej nowoczesnych elementów systemu elektroenergetycznego w Polsce.

Projekt "Smart Toruń" obejmuje rozwój aplikacji do komunikacji z licznikami zdalnego odczytu oraz przygotowanie specjalnych systemów informatycznych do obsługi i zarządzania siecią. W miejscowości Wygoda, w gminie Czernikowo, na terenie 7,7 ha wybudowana zostanie elektrownia fotowoltaiczna o mocy szczytowej - 3,8 MW. W gminach powstanie inteligentna sieć oświetleniowa z zastosowaniem energooszczędnych lamp. Do jej obsługi zaprojektowane zostanie specjalne oprogramowanie, które będzie połączone z dotychczasowymi systemami.

Obecnie w ramach projektu trwają prace nad działaniami w zakresie dystrybucji energii. W grudniu rozpoczęto kolejny etap montażu inteligentnych liczników, trwają również prace nad budową elektrowni fotowoltaicznej oraz przygotowywanie specjalnej aplikacji do obsługi systemu.

Reklama

Przedsięwzięcie pod nazwą "Smart Toruń - pilotażowe wdrożenie Inteligentnej Sieci Energetycznej przez Grupę Kapitałową Energa" zakłada stworzenie Inteligentnej Sieci Energetycznej (ISE) na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Inwestycja jest realizowana na obszarze powiatów m. Toruń, toruńskiego, golubsko-dobrzyńskiego oraz lipnowskiego.

Projekt realizowany jest w latach 2014-2015 przez kilka podmiotów z grupy kapitałowej Energa, które w celu realizacji Projektu zawiązały konsorcjum, tj. Energa-Operator (lider), Energa -Obrót, Energa Wytwarzanie, ENERGA Oświetlenie.

Energa -Operator to spółka Grupy Energa i jeden z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Dostarcza energię do odbiorców zlokalizowanych na obszarze 75 tys. km2. Spółka eksploatuje ponad 180 tys. km linii elektroenergetycznych wszystkich napięć, którymi przesyła do odbiorców ponad 20 TWh energii rocznie, co daje jej 16,8 proc. udział w rynku. Majątek spółki tworzy 279 Głównych Punktów Zasilania oraz rozdzielni wysokiego napięcia (WN), ok. 59 tys. stacji średniego/niskiego napięcia (SN/nN) i rozdzielni SN oraz około milion przyłączy.