Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski na wtorkowej konferencji prasowej poinformował, że skierował pismo do dyrektorów szkół, w których określono, jak należy się zachować w przypadku podejrzenia choroby u dzieci. W takiej sytuacji - podkreślił - dyrektorzy placówek mogą zawiesić ich funkcjonowanie do uzyskania wyników stosownego testu.

Trzaskowski poinformował, że taki przypadek zdarzył się już w szkole nr 150 na Bemowie. "Dyrektor szkoły uzyskał informacje, że jeden z uczniów przyszedł z gorączką, a jego rodzic był objęty kwarantanną" - wyjaśnił.

W związku z tym dyrektor szkoły podjął decyzję o zawieszeniu zajęć. "Szkoła będzie dezynfekowana. Do momentu uzyskania testów na obecność wirusa zajęcia się nie będą odbywać" - zapowiedział Trzaskowski.

Prezydent miasta zaznaczył, że wśród szkół publicznych, które podlegają samorządom, do takiej sytuacji doszło jedynie w szkole na Bemowie.

Na stronie internetowej szkoły zamieszczono komunikat, z którego wynika, że zajęcia odwołano po 5. lekcji, a wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły polecono służbowo umyć ręce uczniów. Rodzice dzieci uczęszczających do klas 0-V zostali poproszeni o odebranie dzieci ze szkoły.

Reklama

Jak podano w komunikacie, dyrekcja powiadomiła o sytuacji służby sanitarne oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty, a w szkole powołano zespół kryzysowy pozostający w stałym kontakcie z rodzicami uczniów.

Premier Mateusz Morawiecki na wtorkowej konferencji prasowej poinformował o odwołaniu wszystkich imprez masowych, których "szczegółowa definicja znajduje się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych". Z kolei szef MEN Dariusz Piontkowski przekazał, że dyrektorzy szkół mają obserwować sytuację w najbliższym otoczeniu i w sytuacji ewentualnego zagrożenia podejmować decyzję o zawieszeniu zajęć.

Koronawirus, który wykryto w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach, może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Jednak u zdecydowanej większości choroba przebiega dość łagodnie, a czasami może nie dawać objawów. Covid-19 stwarza największe zagrożenie dla osób starszych i cierpiących na przewlekłe choroby. W Europie największą liczbę zakażeń koronawirusem i związanych z nim zgonów odnotowano we Włoszech, gdzie zmarły dotąd 463 osoby, a ponad 9,1 tys. zostało zainfekowanych.

W Polsce potwierdzono dotychczas 20 przypadków koronawirusa. (PAP)

Autorki: Alicja Skiba, Agnieszka Ziemska