Kowalczyk na wspólnej konferencji prasowej z komisarzem ds. rolnictwa UE Januszem Wojciechowskim poinformował, że celem spotkania obu polityków była dyskusja na temat Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.

Krajowy Plan Strategiczny dla WPR jest dokumentem, który przygotowuje i konsultuje z Komisją każde państwo członkowskie. Polski projekt planu został przygotowany przez ministerstwo rolnictwa, zatwierdzony przez Radę Ministrów i wysłany w grudniu ubiegłego roku do Brukseli w celu konsultacji.

"Polska, jako jedna z pierwszych, złożyła projekt Planu do Komisji Europejskiej. W tej chwili trwają robocze uzgodnienia. Szereg uwag KE skierowała do Polski w marcu. W tej chwili trwają takie uzgodnienia poszczególnych zapisów" - powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Jak dodał, w piątek z Wojciechowskim omawiali dwie sprawy: dobrostan zwierząt oraz ekoschematy.

Reklama

W ramach dobrostanu zwierząt - jak mówił - omówiono m.in. dofinansowania, wsparcie mniejszych gospodarstw, zachęta do dobrostanu zwierząt. "Aby też dopłaty z tytułu dobrostanu zwierząt były dodatkowym źródłem, impulsem dochodowym. Chcemy zahamować spadek ilości gospodarstw hodowlanych, który niestety w ostatnich latach następował" - tłumaczył minister. Jak mówił, "chcemy aby ten Plan Strategiczny spowodował, aby ta tendencja spadku ilości gospodarstw hodowlanych została całkowicie zahamowana".

Jeśli chodzi o ekoschematy w produkcji roślinnej, to - jak wskazał Kowalczyk - "niewątpliwie celem jest, aby utrzymywać rolnictwo nie tylko w sferze produkcji monokulturowej, aby jednak było to rolnictwo bardziej zrównoważone". "I tutaj te ekschematy też powinny temu celowi służyć" - powiedział.

Jak dodał, "jeszcze mamy trochę czasu na ostateczne uzgodnienie Planu Strategicznego". "Mam nadzieję, że (...) wspólnie z Komisją Europejską te sprawy w miarę szybko, ale oczywiście nie szkodząc jakości - dokonamy" - ocenił szef MRiRW. (PAP)

Autor: Aneta Oksiuta, Ewa Nehring