Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Największa zagadka ekonomiczna świata: jak duża jest gospodarka Korei Północnej? [WYKRESY]

18 czerwca 2018, 06:45
Ten tekst przeczytasz w mniej niż minutę
Korea Północna przestała publikować szczegółowe dane statystyczne w latach 60. XX w., a przez kolejne cztery dziesięciolecia jedynymi twardymi liczbami ekonomicznymi były ograniczone dochody i wydatki w rocznych sprawozdaniach budżetowych. Co ciekawsze, od 2000 r. ze sprawozdań północnokoreański rząd całkowicie usunął liczby bezwzględne, prezentując jedynie zmiany procentowe w relacji rok do roku dla różnych, dziwnie opisanych sektorów. Najdziwniejszym z nich jest „Poprawa niezależności ekonomicznej”. Oficjalnie fundusze z tej kategorii skierowane są na finansowanie wzmocnienia niezależności i dżuczeńskiego charakteru gospodarki narodowej Korei Północnej oraz poprawę standardu życia ludzi. A co to jest "dżuczeński" charakter gospodarki narodowej? Dżucze - to doktryna polityczna sformułowana przez pierwszego przywódcę Korei Północnej Kim Ir Sena, która opiera się na czterech naczelnych zasadach: samodzielności w ideologii, niezależności w polityce, samodzielności ekonomicznej, samodzielnej obronie kraju. Jak widać opis jest, ale co to oznacza, nikt z ekonomistów nie wie.
Korea Północna przestała publikować szczegółowe dane statystyczne w latach 60. XX w., a przez kolejne cztery dziesięciolecia jedynymi twardymi liczbami ekonomicznymi były ograniczone dochody i wydatki w rocznych sprawozdaniach budżetowych. Co ciekawsze, od 2000 r. ze sprawozdań północnokoreański rząd całkowicie usunął liczby bezwzględne, prezentując jedynie zmiany procentowe w relacji rok do roku dla różnych, dziwnie opisanych sektorów. Najdziwniejszym z nich jest „Poprawa niezależności ekonomicznej”. Oficjalnie fundusze z tej kategorii skierowane są na finansowanie wzmocnienia niezależności i dżuczeńskiego charakteru gospodarki narodowej Korei Północnej oraz poprawę standardu życia ludzi. A co to jest "dżuczeński" charakter gospodarki narodowej? Dżucze - to doktryna polityczna sformułowana przez pierwszego przywódcę Korei Północnej Kim Ir Sena, która opiera się na czterech naczelnych zasadach: samodzielności w ideologii, niezależności w polityce, samodzielności ekonomicznej, samodzielnej obronie kraju. Jak widać opis jest, ale co to oznacza, nikt z ekonomistów nie wie. / Forsal.pl
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze(6)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • AndyP
  2018-06-18 07:52:59
  A kogo to obchodzi? Napiszcie raczej jak duża jest (tak naprawdę) rosyjska gospodarka. To by było coś ciekawego.
  10
 • grey
  2018-06-18 11:58:40
  Na pewno większa niż polska - nie mają start-upów , agencji kosmicznych , energii atomowej , czyli nie rżną głupa czy jak kto woli nie biją piany . A to co mają jest wynikiem ich myśli technicznej i naukowej .
  5
 • Terminator
  2018-06-18 16:04:18
  OK. 38.250 mld. $ w 2018r.! 1530$ per Capita!!! Podobnie jak PRL w 1980r.!!!
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • moda
  2018-06-18 19:31:00
  wzrost cen paliw jest tez przez to ze Trump zadecydowal o wyjściu USA z porozumienia nuklearnego z Iranem wiec przez jakis czas ceny paliw beda rosly. nic sie nie da zrobic.
  0
 • opinia
  2018-06-18 19:04:24
  Trzeba myśleć, co się robi Panie Trump! Teraz wszyscy mamy po głowie.
  0
Reklama

Zobacz więcej