Reklama

Reklama

Reklama

Największa zagadka ekonomiczna świata: jak duża jest gospodarka Korei Północnej? [WYKRESY]

18 czerwca 2018, 06:45
Korea Północna przestała publikować szczegółowe dane statystyczne w latach 60. XX w., a przez kolejne cztery dziesięciolecia jedynymi twardymi liczbami ekonomicznymi były ograniczone dochody i wydatki w rocznych sprawozdaniach budżetowych. Co ciekawsze, od 2000 r. ze sprawozdań północnokoreański rząd całkowicie usunął liczby bezwzględne, prezentując jedynie zmiany procentowe w relacji rok do roku dla różnych, dziwnie opisanych sektorów. Najdziwniejszym z nich jest „Poprawa niezależności ekonomicznej”. Oficjalnie fundusze z tej kategorii skierowane są na finansowanie wzmocnienia niezależności i dżuczeńskiego charakteru gospodarki narodowej Korei Północnej oraz poprawę standardu życia ludzi. A co to jest "dżuczeński" charakter gospodarki narodowej? Dżucze - to doktryna polityczna sformułowana przez pierwszego przywódcę Korei Północnej Kim Ir Sena, która opiera się na czterech naczelnych zasadach: samodzielności w ideologii, niezależności w polityce, samodzielności ekonomicznej, samodzielnej obronie kraju. Jak widać opis jest, ale co to oznacza, nikt z ekonomistów nie wie.
Korea Północna przestała publikować szczegółowe dane statystyczne w latach 60. XX w., a przez kolejne cztery dziesięciolecia jedynymi twardymi liczbami ekonomicznymi były ograniczone dochody i wydatki w rocznych sprawozdaniach budżetowych. Co ciekawsze, od 2000 r. ze sprawozdań północnokoreański rząd całkowicie usunął liczby bezwzględne, prezentując jedynie zmiany procentowe w relacji rok do roku dla różnych, dziwnie opisanych sektorów. Najdziwniejszym z nich jest „Poprawa niezależności ekonomicznej”. Oficjalnie fundusze z tej kategorii skierowane są na finansowanie wzmocnienia niezależności i dżuczeńskiego charakteru gospodarki narodowej Korei Północnej oraz poprawę standardu życia ludzi. A co to jest "dżuczeński" charakter gospodarki narodowej? Dżucze - to doktryna polityczna sformułowana przez pierwszego przywódcę Korei Północnej Kim Ir Sena, która opiera się na czterech naczelnych zasadach: samodzielności w ideologii, niezależności w polityce, samodzielności ekonomicznej, samodzielnej obronie kraju. Jak widać opis jest, ale co to oznacza, nikt z ekonomistów nie wie. / Forsal.pl
Historyczne spotkanie Donalda Trumpa i Kim Dzong Una już za nami. Wśród ekonomistów wydarzenie to wzbudziło nadzieję, że Korea Północna może wreszcie otworzyć swoją gospodarkę. Jednak jest to tylko nadzieja, bo na razie nikt nie ma pojęcia, jak działa północnokoreańska gospodarka.
Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Reklama
Reklama

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak