Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w lutym inflacja obniżyła się z 3,7 proc. do 2,8 proc. r/r., a w skali miesiąca ceny wzrosły o 0,3 proc. m/m. Jak zwrócili uwagę eksperci PIE, to najniższy poziom inflacji w ujęciu rocznym od marca 2021 roku, kiedy wynosiła 3,2 proc.

Co dalej z inflacją i cenami?

"Szacujemy, że inflacja bazowa wyniosła 5,1 proc." - wskazali ekonomiści PIE.

Ocenili, że inflacja kończy trend spadkowy i od kwietnia zobaczymy jej ponowny wzrost z uwagi na wygaszanie działań osłonowych. Podkreślili, że inflacja bazowa wciąż pozostaje wysoka.

Reklama

Wraca VAT na żywność, energia też zdrożeje

Zgodnie z opinią PIE począwszy od kwietnia, inflacja ponownie wzrośnie. Będzie to spowodowane powrotem standardowej stawki VAT na żywność.

"Szacujemy, że podniesie to inflację o 0,8 pp. Równocześnie, decyzje dotyczące cen energii będą miały kluczowe znaczenie dla kształtowania się inflacji w drugiej połowie roku" - stwierdzili eksperci PIE. "Dotychczasowe komentarze ministerstwa klimatu i środowiska wskazują na wzrost rachunków o około 15 proc." - dodali.

Presja inflacyjna wciąż jest wyraźna

PIE zwrócił również uwagę, że inflacja bazowa pozostaje wyraźnie podwyższona. Instytut zaznaczył, że projekcja NBP – zarówno w scenariuszu całkowitego utrzymania jak i wycofania działań osłonowych – wskazuje, że wyraźnie podwyższony wzrost cen w tej kategorii utrzyma się praktycznie w całym horyzoncie projekcji. Wyjaśniono, że jest to głównie efekt szerokiej presji płacowej i związanego z nią wzrostu cen usług.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny; przygotowuje raporty, analizy i rekomendacje dotyczące kluczowych obszarów gospodarki oraz życia społecznego w Polsce.

bk/ mmu/