Druga co do wielkości gospodarka na świecie wzrośnie w tym roku zaledwie o 2 proc. - podaje agencja Bloomberg Economics w opublikowanym w czwartek raporcie. Dla porównania, produkt krajowy brutto USA wzrośnie w tym roku o 2,8 proc., przewidują analitycy.

Pekin stosuje fiskalne, monetarne i regulacyjne środki stymulujące gospodarkę, ale ich wpływ jest osłabiany przez politykę Covid Zero, prowadzoną przez prezydenta Xi Jinpinga, która wymaga ścisłego ograniczenia aktywności w przypadku wybuchu epidemii wirusów. Stany Zjednoczone, które zmagają się z wysoką inflacją, nadal są napędzane przez wysokie zatrudnienie i wydatki konsumentów.

Prognoza Bloomberg Economics znajduje się na niedźwiedzim końcu spektrum, a mediana prognoz wzrostu PKB Chin w 2022 r. wciąż przekracza 4 proc. Jeśli szacunki Bloomberg Economics okażą się trafne, w tym roku po raz pierwszy od 1976 r., kiedy Państwo Środka wychodziło z burzliwej dekady rewolucji kulturalnej, tempo wzrostu Chin będzie niższe niż wzrost gospodarczy w USA, wynika z danych Banku Światowego.

ikona lupy />
PKB na mieszkańca Chin pozostaje znacznie poniżej USA, pokazując potencjał wzrostu / Bloomberg
Reklama

Od czasu kampanii „reformy i otwarcia” rozpoczętej pod koniec lat 70., Chiny cieszą się szybszym tempem ekspansji, a ich PKB na mieszkańca wciąż ma wiele możliwości zmniejszenia dystansu do Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Joe Biden, który wzywa kongresmenów do przyjęcia pakietu legislacyjnego mającego na celu wzmocnienie konkurencyjności USA wobec Chin, z pewnością wykorzysta takie prognozy. Biden opracował swój program gospodarczy po części wokół wykazania, że demokracje mogą przeciwstawić się autorytarnemu modelowi Xi.

Dla Xi Jinpinga stawka jest jeszcze wyższa. Powszechnie oczekuje się, że pod koniec tego roku Xi zapewni sobie trzecią kadencję jako szef Partii Komunistycznej.

Stopa wzrostu gospodarczego na poziomie 2 proc. byłaby znacznie niższa od oficjalnego celu wzrostu rządu Państwa Środka wynoszącego około 5,5 proc. w tym roku. Xi powiedział urzędnikom, że w tym roku wzrost gospodarczy w Chinach powinien przewyższyć wzrost gospodarczy w USA, podał w zeszłym miesiącu Wall Street Journal.

Gdyby przewidywania BE się sprawdziły, byłby to pierwszy przypadek, w którym gospodarka Państwa Środka znacząco nie wypełniła rocznego celu. Praktyka wyznaczania celów została przyjęta w Chinach pod koniec lat 90. Rząd nie opublikował celu w 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia.

Tegoroczny cel „około 5,5 proc.”, najniższy w historii, został wyznaczony przez chińskich przywódców przed ostatnią falą lockdownów w metropoliach, w tym w Szanghaju. Niektórzy ekonomiści szacują, że PKB Chin skurczył się w tym kwartale w związku z kwietniowymi spadkami sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.