16. Szczyt Cyfrowy ONZ, którego tematem przewodnim jest Internet United – wolny, niepodzielny, otwarty dla wszystkich użytkowników internet, potrwa do 10 grudnia.

Według zapowiedzi Centrum Informacyjnego Rządu, podczas szczytu premier spotka się z zastępcą sekretarza generalnego ONZ Liu Zhenminem. "Rozmowa będzie dotyczyć m.in. tematyki cyfrowej w agendzie ONZ oraz zaangażowania Polski w prace organów wykonawczych Organizacji" - poinformowało CIR.

Reklama

Jak wskazano w komunikacie, celem spotkań IGF jest inicjowanie i ułatwianie globalnej dyskusji o rozwoju przestrzeni cyfrowej. "To też forum wymiany doświadczeń najbardziej aktualnych i kluczowych kwestii związanych z funkcjonowaniem internetu, w tym: rozwojem i dostępem do odpowiedniej infrastruktury, cyberbezpieczeństwem, prawami człowieka w internecie, rozwojem gospodarki opartej na danych, cyfrowymi projektami transgranicznymi, kwestiami regulacyjnymi czy budowaniem odpowiednich kompetencji i edukacją" - podał CIR.

Polska po raz pierwszy jest gospodarzem IGF. W Katowicach, o zarządzaniu internetem na równych prawach, będą dyskutować przedstawiciele rządów, sektora prywatnego, nauki, organizacji społecznych i technicznych. "Jednym z wydarzeń towarzyszących Szczytowi jest Szczyt Młodych IGF, który ma na celu zaangażowanie młodych osób w dyskusję o przyszłości cyfrowej transformacji" - zaznaczyło CIR.

Program tzw. „dnia zero” Szczytu Cyfrowego (6 grudnia) oraz jego fazy głównej (7-10 grudnia) to łącznie kilkaset różnych aktywności, w tym warsztaty, otwarte fora dyskusyjne, sesje grupowe i sesje networkingowe. To również sesje z udziałem przedstawicieli państw i organizacji międzynarodowych.

Temat przewodni dyskusji w pierwszym dniu Szczytu Cyfrowego – „dniu zero”, to globalne ożywienie gospodarcze. Po oficjalnym otwarciu wydarzenia 7 grudnia – zaplanowano m.in. sesje parlamentarną i parlamentarny okrągły stół nt. podejścia legislacyjnego do cyfrowej przestrzeni zorientowanej na użytkownika.