Gutowski rozmawiał m.in. z ofiarami księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca. Wszyscy trzej w latach 60. podlegali kardynałowi Wojtyle.

Reakcje na reportaż

W odpowiedzi na publikację reportażu pojawiły się głosy krytyczne wobec Wojtyły. Dziennikarka Paulina Młynarska napisała na swoim profilu na Facebooku, że współczuje ofiarom i że to narodowy narcyzm zasilał kult Jana Pawła II.

Reklama

O "ciemnej stronie Jana Pawła II" wspomina też m.in. filozofka Magdalena Środa, która na swoim profilu na Facebooku pisze, że zajmował się on "seks turystyką księży pedofilów". Słów potępienia nie szczędzi też posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, warszawska radna Agata Diduszko-Zyglewska, a nawet osoby duchowne, np. dominikanin o. Tomasz Biłka. Są jednak tacy, którzy dobrego imienia Jana Pawła II chcą bronić.

Atak na świętego

Jak zaznaczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, "w przestrzeni publicznej pojawiła się nowa sytuacja". "I to nie tylko w jednej komercyjnej stacji, ale od pewnego czasu widzimy wyraźnie próbę z jednej strony zniszczenia debaty publicznej w Polsce i w ogóle, polskiej wspólnoty, ale także poprzez odmienienie podstawowych zasad, na których oparta jest polska wspólnota" – powiedział.

Gliński podkreślił, że "atak na św. Jana Pawła II ma dwie cechy". "To jest atak niebywale agresywny i niebywale kłamliwy jednocześnie. Dwie cechy, które bardzo często są, niestety, w technologiach współczesnej manipulacji spotykane" - powiedział.

Szef MKiDN wskazał także, że "efektem tego jest niebywałe osłabienie polskiej wspólnoty". "To jest fakt, wobec którego parlamentarzyści polscy, polski parlament powinien zabrać głos, ponieważ jest to atak na polską rację stanu, na fundamenty funkcjonowania polskiego narodu i społeczeństwa, polskiej wspólnoty" - podkreślił.

Wskazał również, że "wydarzyło się wielkie zło". "Ono jest kontynuowane i mamy obwiązek wobec tego zła zabrać głos publicznie i przeciwstawiać się temu zły".

Z kolei lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że "w istocie to są dwie uchwały dotyczące postaci św. Jana Pawła II, ale odnoszące się do dwóch różnych zakresów jego działalności, jego znaczenia, jego roli". "Chcielibyśmy, aby ten projekt był przedstawiony i głosowany" - dodał.

Autorzy: Anna Kruszyńska, Maciej Replewicz, Mikołaj Małecki

oprac. Jolanta Nabiałek