Komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej zdecydowała w środę o wystąpieniu do Sądu Okręgowego w Warszawie o nałożenie 3 tys. zł kary na prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego za niestawienie się, bez usprawiedliwienia, na przesłuchanie. Po głosowaniu zarządzono przerwę do godz. 15.
Jarosław Kaczyński był wezwany na posiedzenie komisji w środę, na godz. 10, jednak nie stawił się na to wezwanie.
Przewodniczący komisji Michał Szczerba (KO) podkreślił, że prezes PiS został skutecznie powiadomiony o przesłuchaniu. „Obowiązek świadka nie został wykonany. Nie ma mojej zgody na stawianie się ponad prawem” – powiedział.
Zdaniem Szczerby, nieobecność Kaczyńskiego jest nieusprawiedliwiona. „Ponieważ jest to pierwsza nieobecność nieusprawiedliwiona i licząc na to, że Jarosław Kaczyński stawi się na kolejne posiedzenie w piątek, wystąpię w dniu dzisiejszym do sądu o nałożenie kary pieniężnej. Nie będzie na tym posiedzeniu wniosku o zatrzymanie i doprowadzenie licząc, że zgodnie z deklaracją, którą wyraził w jego imieniu Rafał Bochenek, Jarosław Kaczyński stawi się na kolejne posiedzenie” – powiedział Szczerba.
Grupa członków komisji z koalicji rządzącej zgłosiła wniosek o wystąpienie do Sądu Okręgowego w Warszawie o nałożenie 3 tys. zł kary na świadka za niestawienie się, bez usprawiedliwienia, na przesłuchanie. Za przyjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 7 posłów, przeciwko był 1.
Przewodniczący komisji poinformował, że termin kolejnego wezwania Kaczyńskiego zostanie podany później.
Po tym głosowaniu zarządzona została przerwa do godz. 15, na która wezwany jest kolejny świadek, b. prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Rzecznik PiS Rafał Bochenek poinformował w środę na X, że prezes partii jest w drodze powrotnej z Brukseli, gdzie spotkał się z protestującymi rolnikami. W związku z tym "jego udział w komisji śledczej fizycznie nie jest możliwy". Rzecznik PiS dodał w rozmowie z PAP, że jeśli Kaczyński zostanie wezwany na piątek 7 czerwca, to się stawi, gdyż "przestrzega reguł prawa".
Komisja ds. tzw. afery wizowej bada nadużycia, zaniedbania i zaniechania w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce w okresie od 12 listopada 2019 r. do 20 listopada 2023 r. (PAP)
Autorzy: Karolina Mózgowiec, Rafał Białkowski
Gdzie obejrzeć transmisję?
Transmisję z prac komisji śledczej ds. afery wizowej można oglądać bezpośrednio na stronach Sejmu oraz na profilu sejmowym na platformie YouTube.