Przed wystąpieniem szef rządu uczestniczył w posiedzeniu Wojewódzkiego Sztabu Kryzysowego ds. COVID-19.

Morawiecki podkreślał, że szpitale tymczasowe pełnią w bardzo wielu miejscach w Polsce funkcje uniwersalne. Przypomniał, że zanim trzecia fala epidemii wezbrała szpitale te służyły w wielu miejscach jako punkty szczepień.

"Sam szpital tymczasowy jest taką ostatnią linią obrony - jak mówimy - przed Covid-19, ale jest też na pierwszym froncie szczepienia i służy jako miejsce do szczepień w liczbie takiej, na jaką pozwala dostępna liczba dawek (szczepionek) w danym mieście" - mówił. Podkreślał jednocześnie, że niemal codziennie prowadzi rozmowy z "kolegami z Unii Europejskiej, aby te dostawy szczepionek przyspieszyły".

"Szpitale tymczasowe jednak pełnią dzisiaj już zasadniczo bardzo ważną funkcję w leczeniu podstawowym Covid-19" - zapewnił.

Morawiecki wskazał też, że w środę w gronie dyrektorów jednostek medycznych z Dolnego Śląska miał możliwość przedyskutowania "wszystkich deficytów, problemów, ale też nadziej i też tego sposobu walki z Covid-19, który prowadzimy".

Morawiecki: część szpitali tymczasowych przekształcimy w szpitale rehabilitacji pocovidowej

Część szpitali tymczasowych będziemy chcieli przekształcić w szpitale rehabilitacji pocovidowej - poinformował podczas środowego oświadczenia w szpitalu tymczasowym we Wrocławiu premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przypomniał, że szpitale tymczasowe przyjmowały pacjentów zarówno podczas pierwszej, drugiej, jak i trwającej trzeciej fali pandemii; Są też miejscem, w którym prowadzone są szczepienia. Jak dodał w przyszłości, w zależności od decyzji kierownictwa medycznego szpitali tymczasowych i wojewodów będą pełniły również funkcję centrów rehabilitacji.

"Jak wreszcie zwalczymy tę okropną, fatalną trzecią falę, a jesteśmy bliżej tego dzięki procesowi szczepień, który się coraz szybciej rozkręca, to wtedy część szpitali tymczasowych będziemy chcieli przekształcić w szpitale rehabilitacji pocovidowej" - poinformował premier.

Podkreślał, że rehabilitacja jest potrzebna dla wielu osób, które ciężko przeszły Covid-19.

"Dlatego będziemy po prostu transformować, kształtować nowe jednostki już dziś, jutro, pojutrze dla ludzi, dla naszych rodaków, którzy będą wymagali rehabilitacji pocovidowej. Na to kładziemy już dzisiaj ogromny nacisk, żeby kwiecień, maj, czerwiec, lipiec to było również w coraz szerszym zakresie zajęcie się pacjentami już po Covid-19" - dodawał Morawiecki