Drosten, szef oddziału wirusologii w berlińskim szpitalu uniwersyteckim Charite, uważa, że liczba przypadków koronawirusa będzie po lecie rosła, lecz choroba znajdzie się pod kontrolą. Chociaż wzrost ten prawdopodobnie zostałby określony jako "czwarta fala pandemii", najprawdopodobniej oznaczałby początek "nowej, endemicznej fazy" lub "epidemii sezonowej", która będzie się powtarzać przez kilka lat, ale może być utrzymana pod kontrolą poprzez stosowanie kolejnych szczepionek.

Drosten, który jest czołowym doradcą rządowym w sprawie polityki zdrowia publicznego w czasie pandemii, powiedział, że pomimo jasnych wskazań, że koronawirus znajduje się pod stale rosnącą kontrolą, istnieje niebezpieczeństwo, że sytuacja może pogarszać się przez ludzi, którzy nie poddali się drugiemu szczepieniu lub wierzą, że szczepionki nie są już potrzebne.

"Obecnie jesteśmy w fazie przejściowej" - powiedział Drosten niemieckiej radiostacji NDR. "Kolejnym zadaniem, które musimy wziąć na celownik, jest to, aby 80 procent dorosłego społeczeństwa w pełni się zaszczepiło" - dodał. Spodziewa się, że cel ten zostanie osiągnięty pod koniec sierpnia lub w połowie września. Obecnie 23 procent dorosłej populacji w Niemczech zostało całkowicie zaszczepionych, a 47 procent otrzymało jedną dawkę szczepionki.