Moderna nazywa przedsięwzięcie "pierwszym krokiem w długoletnim partnerstwie z Unią Afrykańską". Umowa była częściowo koordynowana przez Biały Dom.

"Ta umowa jest ważna, ponieważ pozwoli nam natychmiast zwiększyć liczbę dostępnych szczepionek" - oświadczył przedstawiciel UA ds. Covid-19 Strive Masiyiwa.

Do końca br. Moderna ma dostarczyć afrykańskiej organizacji pierwsze 15 mln dawek preparatów przeciw koronawirusowi. W pierwszym kwartale przyszłego roku, kolejne 35 mln dawek, a w drugim nawet 60 mln. Firma oświadczyła, że "wszystkie dawki oferowane są po najniższej możliwie cenie Moderny".

"Apelujemy do innych produkujących szczepionki państw, by poszły tym śladem (rządu USA) i dały nam podobny dostęp do zakupu preparatów przeciw koronawirusowi" - dodał Masiyiwa.

Reklama

Afryka, o populacji 1,3 mld mieszkańców, jest najsłabiej zaszczepionym kontynentem na świecie. Jedynie 5 proc. populacji kontynentu jest w pełni zaszczepione przeciw Covid-19.

Amerykański koncern farmaceutyczny podkreśla, że umowa jest niezależna od kontraktu w ramach programu COVAX w związku z którym Moderna zobowiązała się do przekazania 500 mln dawek preparatu przeciw koronawirusowi do końca 2022 roku.

COVAX to globalny program dostaw szczepionek przeciw Covid-19 dla krajów rozwijających się, któremu patronuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).