Amerykańscy specjaliści przeanalizowali 175 000 przypadków. Eksperci wzięli pod uwagę to, jak często uczestnicy badania stosują konopie indyjskie oraz przyjrzeli się temu, czy wspomniane osoby zmagają się z chorobami serca.

Badanie wykazało, iż istnieje związek z codziennym stosowaniem marihuany a zwiększonym ryzykiem pojawienia się chorób serca w ciągu kilku lat – wynika z komunikatu American College of Cardiology.

U osób, które codziennie stosowały marihuanę, ryzyko pojawienia się choroby wieńcowej było o 34 proc. wyższe – podaje agencja. Na podwyższone ryzyko udaru lub pojawienie się innych dolegliwości (szczególnie u młodych osób) wskazywały już wcześniejsze badania.

Reklama

[…] Prawdopodobnie istnieją inne szkodliwe czynniki „związane ze stosowaniem konopi indyjskich, które nie zostały jeszcze odkryte – ludzie powinni wziąć to pod uwagę” – podkreśla lekarz rezydent Ishan Paranjpe z Uniwersytetu Stanforda (główny autor badania).

Stosowanie marihuany – jak zaznacza Bloomberg – staje się coraz bardziej popularne na całym świecie (m.in. ze względu na właściwości łagodzące silny ból). W ostatnich latach coraz więcej państw zmieniało przepisy ws. konopi indyjskich, ale w większości krajów wspomniana roślina pozostaje nielegalna.

Odkrycie amerykańskich naukowców zostanie zaprezentowane podczas marcowej konferencji kardiologicznej.