Według londyńskiej firmy analitycznej Airfinity część dawek o wartości 1,1 miliarda dolarów straciło ważność już w listopadzie zeszłego roku. Większość z nich, 1 milion przeterminowanych opakowań leku wartych 700 milionów dolarów, zmarnowano w Wielkiej Brytanii, podała firma. W sumie wartość leków, które niedługo się przeterminują, wyniesie 2,2 miliarda dolarów.

Kryzys napędzony paniką

Gwałtowny wzrost liczby zgonów w okresie szczytu pandemii skłonił rządy do dokonania znacznych zapasów Paxlovidu, który nadal jest najskuteczniejszą metodą leczenia COVID-19. Ponieważ szczepienia i infekcje zapewniły powszechną odporność, poważne przypadki choroby stały się rzadsze, co ograniczyło potrzebę stosowania leku.

Reklama

Kraje „stanęły przed trudnym wyzwaniem oszacowania popytu na krytycznym etapie pandemii” – stwierdził w raporcie analityk ds. nauk przyrodniczych Airfinity, Marco Gallotta. „Niekoniecznie oznacza to, że większe wykorzystanie (leku) nie było pożądane i mogło uratować życie i zabezpieczyć przed hospitalizacją, ale ograniczenie liczby testów zmniejszyło popyt (na lek)”.

Leczenie tylko z pozytywny wynikiem

Wiele krajów nadal wymaga, aby pacjenci mieli pozytywny wynik testu na obecność Covida, zanim będą mogli otrzymać lek, twierdzi Airfinity.

Firma Pfizer oświadczyła, że ​​współpracowała z rządami w celu wydłużenia okresu ważności dawek, aby zminimalizować liczbę niewykorzystanych opakowań.

Cele nadrzędne

„Wygaśnięcie i zniszczenie dawek może być nieuniknioną konsekwencją sytuacji pandemicznej, naturalnym skutkiem wspólnego dążenia producentów i rządów do szybkiego zaradzenia kryzysowi zdrowia publicznego, którego nadrzędnym celem jest ochrona populacji w stale zmieniającym się środowisku”, podała firma.

Niewykorzystane dawki to kolejna oznaka ustępowania zaniepokojenia opinii publicznej pandemią. Spadająca sprzedaż leku przeciwwirusowego była jedną z sił, które skłoniły firmę do obniżenia prognoz sprzedaży na 2023 r., jednocześnie publikując prognozę dotyczącą spadku wartości akcji na bieżący rok.

W zeszłym roku producent leków zgodził się odebrać 7,9 miliona dawek leku Paxlovid, których data ważności wkrótce miała się zakończyć, w zamian za kredyt na przyszłe dostawy. Firma Pfizer pracuje obecnie nad sprzedażą leku bezpośrednio amerykańskim podmiotom świadczącym usługi zdrowotne za pośrednictwem kanałów komercyjnych.