Dyrektor generalny Tesli Elon Musk dostarczył w czwartek kilka pojazdów nowym właścicielom, w tym współzałożycielowi Reddita Alexisowi Ohanianowi. Jednak nie wszystko jest tak, jak wcześniej obiecywał Musk.

Cybertruck występuje w trzech konfiguracjach: z napędem na tylne koła, z napędem na wszystkie koła i tzw. Cyberbeast. Najtańsza wersja Cybertrucka będzie kosztować 60 990 dolarów (około 243,8 tys. zł), czyli o ponad 50 proc. więcej, niż cena podana przez Muska, gdy zapowiadał wprowadzenie pojazdu w 2019 roku.

Cybertruck droższy, niż obiecywał Musk

Reklama

Cybertruck w tej wersji, model z napędem na tylne koła i zasięgiem na akumulatorze 250 mil (402 km), nie będzie dostępny do 2025 r. Na początek Tesla oferuje dostawę w przyszłym roku dwóch droższych modeli, w tym Cyberbeast, którego cena wynosi prawie 100 tys. dolarów (niecałe 400 tys. zł).

„To znacznie droższe, niż myślałem” – powiedział Gene Munster, partner zarządzający w Deepwater Asset Management. „Muszą zwiększyć produkcję, aby obniżyć cenę, i wiedzą, że w przyszłym roku nie będą w stanie wyprodukować ich zbyt wiele. Rzeczywistość jest taka, że Cybertruck jeszcze się nie ukazał" - dodał.

Trudny rynek

Cybertruck to pierwsze wejście Tesli na wysoce konkurencyjny rynek pickupów w USA. Próba wejścia w ten segment spotkała się z ekscytacją, ale także ostrą krytyką i wątpliwościami. Jeden z analityków zasugerował w zeszłym tygodniu, że producent samochodów powinien całkowicie zrezygnować z Cybertrucka, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby był on opłacalny. Tymczasem sam Musk ubolewał, jak „niezwykle trudne” jest wyprodukowanie na rynek tego pojazdu.

Kiedy Tesla zaczęła przyjmować pierwsze zaliczki za Cybertruck w 2019 r., oferowała ceny początkowe wahające się od 39 900 do 69 900 dolarów (od 159 tys. zł do 279 tys. zł).

Musk powiedział w czwartek, że jest pewien, że zaspokoi potrzeby kupujących, niezależnie od tego, czy będą to urządzenia flash, czy użytkowe. Cybertruck to „lepsza ciężarówka niż ciężarówka, a jednocześnie lepszy samochód sportowy niż samochód sportowy” – powiedział publiczności Musk.

Cybertruck - osiągi

Najszybszy Cybertruck może osiągnąć prędkość 60 mil na godzinę (96 km/h) w 2,6 sekundy, czyli tak szybko, jak Porsche 911 Turbo S, ale nie tak szybko, jak Tesla Model S Plaid.

Tesla twierdzi, że może holować do 11 tys. funtów (5 ton), to więcej niż zasilany akumulatorowo Ford F-150 Lightning i niektóre modele F-150 napędzane gazem. Może poszczycić się także 17-calowym prześwitem (43 cm), czyli większym niż wszystkie wersje F-150 i elektrycznego pickupa Rivian R1T.

Ale najtańszy Cybertruck jest o tysiące dolarów droższy niż komercyjny elektryczny F-150, którego ceny zaczynają się od 49 995 dolarów (niecałe 200 tys. zł), a podstawowy model dostępny w sprzedaży detalicznej zaczyna się od 54 995 dolarów (219 tys. zł).

Cyberbeast może mieć zasięg ponad 700 km po dodaniu dodatkowego akumulatora wielkości skrzynki z narzędziami, umieszczonego z tyłu kabiny pod fotelem.