Sprzedaż papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką mieszkaniową (z ang. residential mortgage backed securities - RMBS) spadła w tym roku o 92 proc. do 24,5 miliarda juanów (3,63 miliarda dolarów), zgodnie z danymi zebranymi z cnabs.com, strony internetowej, która śledzi papiery wartościowe zabezpieczone aktywami w Chinach. Od końca lutego nie było emisji RMBS, to najdłuższy okres bez emisji tych papierów od 2015 roku.

Spadek „odzwierciedla niski wolumen kredytów hipotecznych w pierwszej połowie 2022 r. i mniejsze potrzeby banków w zakresie zarządzania swoimi portfelami kredytów hipotecznych” – twierdzi Jerry Fang, analityk w S&P Global Ratings. Dodał także, że wzrost emisji papierów RMBS, będzie zależeć od tempa wzrostu portfela kredytów hipotecznych i stanowiska regulacyjnego Pekinu.

Reklama
Sprzedaż chińskich RMBS spadła w następstwie kryzysu na rynku mieszkaniowym / Bloomberg

Brak sprzedaży RMBS w tym roku pokazuje efekty bezprecedensowych problemów na rynku nieruchomości, które doprowadziły do rekordowych niewypłacalności deweloperów i zwiększonego ryzyka dla chińskich pożyczkodawców, zwłaszcza że właściciele niedokończonych domów przyłączają się do bojkotu spłat kredytów hipotecznych.

Według danych rządowych sprzedaż nowych domów spadła o 32 proc. w pierwszym półroczu, a wskaźnik pośrednictwa kredytów hipotecznych osiągnął najniższy poziom od co najmniej 2016 r., i to mimo efektywnej obniżki stóp procentowych dla nowych kredytów.

W ostatnich latach obligacje takie jak RMBS były najpopularniejszym produktem na chińskim rynku ABS (papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami).

Według raportu Fitch Ratings, około 300 miliardów dolarów RMBS sprzedanych w latach 2018-2021 uczyniło Chiny drugim co do wielkości rynkiem po Stanach Zjednoczonych, gdzie transakcje prywatne wynosiły około 550 miliardów dolarów. Pożyczkodawcy na całym świecie zamieniają pożyczki w papiery wartościowe i sprzedają je w tej formie, ale dla chińskich pożyczkodawców emisja RMBS nie jest głównym kanałem finansowania.