Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji co roku podaje, ile nieruchomości zostało zakupionych przez cudzoziemców. Dzięki realizacji takiego ustawowego obowiązku, dokładnie znamy dane dotyczące m.in. liczby lokali mieszkalnych, które w naszym kraju nabyli obcokrajowcy. Od niedawna są już dostępne najnowsze informacje MSWiA o mieszkaniowych zakupach cudzoziemców w 2020 r. Największą uwagę zwracają dane na temat transakcji zrealizowanych przez Ukraińców. Od pewnego czasu, wschodni sąsiedzi kupują w Polsce więcej lokali mieszkalnych niż Niemcy. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przyjrzeli się skali tego zjawiska w ciągu ostatnich kilku lat. Jest ono godne uwagi, ponieważ niedawne badanie Gremi Personal wskazuje na wzrost zainteresowania zakupem polskiej nieruchomości widoczny wśród ukraińskich imigrantów zarobkowych (zmiana z 35,4% respondentów w 2020 roku do 55,5% w 2021 roku).

W 2020 roku obywatele Ukrainy kupili nieco mniej lokali

Dokładne dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat narodowości nabywców lokali mieszkalnych uwzględniają powierzchnię zakupionych „M”. Te statystyki mówią, że w 2020 r. wszyscy cudzoziemcy kupili 404 242 mkw., a sami Ukraińcy 154 216 mkw. Jeżeli na podstawie obliczeń przyjmiemy średni metraż kupowanego lokum jako 59 mkw., to okaże się, że obywatele Ukrainy nabyli w minionym roku około 2600 mieszkań.

porównaniu wyników dotyczących 2020 r. z poprzednimi statystykami widać, że względem 2019 r. spadł metraż zakupiony przez wszystkich obcokrajowców (-10%) oraz Ukraińców (-4%). Udział mieszkaniowych zakupów obywateli Ukrainy w całym metrażu lokali nabytych przez cudzoziemców wzrósł natomiast do rekordowego poziomu 38,1% (zobacz poniższa tabela).

Reklama

Obecnie ukraińskie zakupy „M” to tylko 1,5% całego rynku

Łączny metraż lokali mieszkalnych kupionych w minionym roku przez Ukraińców (154 216 mkw.) z pozoru robi duże wrażenie. Warto jednak pamiętać, że skala całego obrotu rynkowego jest znacznie większa. GUS podaje, że w 2019 r. na terenie Polski sprzedano w wolnym obrocie rynkowym lokale o łącznej powierzchni 11 393 256 mkw. Eksperci RynekPierwotny.pl obliczyli, że udział wszystkich obcokrajowców i Ukraińców w powierzchni kupionych lokali mieszkalnych wyniósł:

  • 2015 r. - 2,4% (wszyscy cudzoziemcy), 0,4% (obywatele Ukrainy)
  • 2016 r. - 2,8% (wszyscy cudzoziemcy), 0,7% (obywatele Ukrainy)
  • 2017 r. - 2,7% (wszyscy cudzoziemcy), 0,7% (obywatele Ukrainy)
  • 2018 r. - 3,4% (wszyscy cudzoziemcy), 1,0% (obywatele Ukrainy)
  • 2019 r. - 3,9% (wszyscy cudzoziemcy), 1,4% (obywatele Ukrainy)

Powyższe wyniki potwierdzają, że znaczenie transakcji realizowanych przez obcokrajowców na rynku mieszkaniowym nadal jest stosunkowo niewielkie. Najwięcej (ok. 30%) analizowanych zakupów koncentruje się na terenie województwa mazowieckiego.

Czy Ukraińcy mogą skorzystać na Nowym Polskim Ładzie?

Można przypuszczać, że większość obywateli Ukrainy kupujących w Polsce mieszkania to przedsiębiorcy oraz specjaliści. Tymczasem ponad połowa ukraińskich imigrantów zarobkowych nadal wykonuje prace fizyczne w sektorze produkcji (często nieskomplikowane i raczej słabo płatne). Nieco lepiej zarabiający obywatele Ukrainy oraz inni cudzoziemcy mogą z ciekawością patrzeć na propozycje wsparcia mieszkaniowego ogłoszone w ramach Nowego Polskiego Ładu. Nie można bowiem wykluczyć, że planowane gwarancje wkładu kredytowego oraz bony mieszkaniowe staną się dostępne również dla osób niebędących polskimi obywatelami. Takie rozwiązanie zostało wcześniej wypróbowane w ramach programu Rodzina 500 Plus. Pod koniec 2019 r. państwo wypłacało już świadczenia „500+” dotyczące niemal 26 000 dzieci obcokrajowców.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl