Kwiecień przyniósł niewielki wzrost średnich cen ofertowych w sześciu stolicach regionów. To reakcja na ożywienie popytu, które jest coraz bardziej widoczne od stycznia 2023 r.

Katowice, Kraków, Gdańsk, Kielce, Wrocław i Poznań – to w tych miastach wojewódzkich zanotowano nieco bardziej zauważalny (czyli przynajmniej 1-procentowy) wzrost średniej ceny ofertowej mieszkań z rynku wtórnego. Gdy porównamy dane z 1 kwietnia i 1 marca br., średnia stawka za mkw. najmocniej podskoczyła w Katowicach (o 4 proc.) i Krakowie (o 2 proc.). Natomiast w pozostałych analizowanych miastach wzrost średnich stawek ofertowych wyniósł mniej niż 1 proc., co pozwala mówić tam o względnym utrzymywaniu się cen.

– Jeśli ktoś wciąż czeka na znaczące obniżki, niestety może się zawieść. Spadek cen mieszkań z drugiej ręki jest coraz mniej prawdopodobny. Obecny poziom średnich cen ofertowych, który utrzymuje się na wysokim poziomie już od drugiej połowy 2022 r., coraz bardziej kieruje się w stronę niewielkich wzrostów. Można przypuszczać, że sprzedający w niektórych lokalizacjach reagują już na ożywienie popytu. Lepsze nastroje kupujących spowodowane są m.in. zapowiedzią startu programu „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” oraz utrzymywaniem się od września 2022 r. stóp procentowych na niezmienionym poziomie – komentuje Alicja Palińska z działu analiz portalu Nieruchomosci-online.pl.

ikona lupy />
Ceny mieszkań - rynek wtórny / Nieruchomosci-online.pl
Reklama

– Dane historyczne wskazują, że w pierwszym kwartale zwykle to styczeń jest miesiącem, któremu towarzyszy największe zainteresowanie mieszkaniami. Tym razem poszukujący najbardziej aktywni byli w marcu. Popyt mierzony liczbą kontaktów poszukujących ze sprzedającymi za pośrednictwem portalu Nieruchomosci-online.pl był wówczas o 12 proc. większy niż w styczniu i o 20 proc. większy niż w lutym. Obecny poziom zainteresowania możemy porównać do okresów tuż przed pandemią, a także przed wprowadzeniem w kwietniu 2022 r. przez KNF rekomendacji nakazującej bankom, aby stosowały dodatkowy bufor przy wyliczaniu zdolności kredytowej – dodaje Alicja Palińska.

Patrząc na rynek wtórny w ujęciu rocznym, procentowo mieszkania najbardziej podrożały w miastach średniej wielkości: w Opolu (12,4 proc.) oraz Gorzowie Wielkopolskim (9,8 proc.). Jak wskazuje comiesięczny odczyt cen na Nieruchomosci-online.pl, na drugim biegunie wśród miast wojewódzkich jest Toruń – tam średnia cena ofertowa jest praktycznie na tym samym poziomie co w kwietniu 2022 r.