Podobne oskarżenia pod adresem GRU wysunęły w czwartek Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

"Śledztwo przeprowadzone przez gruzińskie władze, wraz z informacjami zebranymi dzięki współpracy z partnerami, wykazało, że ten cyberatak został zaplanowany i przeprowadzony przez Główny Zarząd Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej" - powiedział podczas briefingu rzecznik gruzińskiego MSZ Wladimer Konstantinidi.

O tym, że Rosja przeprowadziła w październiku ub.r. cyberatak na Gruzję, poinformowało w czwartek także brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC), które jest częścią Centrali Łączności Rządowej. Zdaniem NCSC "wysoce prawdopodobne jest", że atak przeprowadził rosyjski wywiad wojskowy.

"Niebezpieczna i bezczelna akcja cyberataków GRU na Gruzję, suwerenny i niepodległy naród, jest absolutnie nie do zaakceptowania" - powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab. "Rosyjski rząd ma wybór: albo będzie kontynuował te agresywne zachowania wobec innych krajów, albo stanie się odpowiedzialnym partnerem, który szanuje prawo międzynarodowe" - dodał.

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo powiedział w czwartek, że USA zapewnią Gruzji pomoc w poprawie zdolności kraju odpierania cyberataków. "USA wzywają Rosję do zaprzestania takiego zachowania w Gruzji i innych miejscach" - stwierdził Pompeo.

W wyniku ataku przestały działać m.in. strony biura prezydenta i dwóch prywatnych stacji telewizyjnych.

Polska zaniepokojona informacją o cyberataku na Gruzję

Rząd RP z zaniepokojeniem przyjął informację o szeroko zakrojonym cyberataku na Gruzję, który miał miejsce 28 października 2019 r. – oświadczyło w czwartek MSZ. Jak zaznaczono, Polska przyłącza się do stanowiska, że za "wrogie i nieodpowiedzialne" działania odpowiedzialna jest Rosja.

"Rząd RP z zaniepokojeniem przyjął informację o szeroko zakrojonym cyberataku na Gruzję, który miał miejsce 28 października 2019 roku. Przyłączamy się do stanowiska Gruzji, USA, Wielkiej Brytanii i szeregu państw UE ws. przypisania służbom wywiadowczym Federacji Rosyjskiej odpowiedzialności za ten cyberatak" - podkreślono w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego MSZ.

"Podobnie jak nasi sojusznicy i partnerzy uważamy, że wrogie i nieodpowiedzialne działania Federacji Rosyjskiej w cyberprzestrzeni, zmierzające do podważenia międzynarodowej stabilności i suwerenności innych państw, powinny być ujawniane i stanowczo piętnowane" - czytamy w komunikacie resortu spraw zagranicznych przekazanym PAP.

Zapewniono w nim, że Polska, "wraz z innymi członkami społeczności międzynarodowej, będzie dążyć do wzmocnienia norm odpowiedzialnego zachowania państw a cyberprzestrzeni".

"Polska niezmiennie popiera suwerenność i integralność terytorialną Gruzji oraz jej aspiracje do członkostwa w UE i NATO. Jesteśmy gotowi wraz z partnerami z UE i NATO dalej wspierać władze gruzińskie we wzmacnianiu odporności na wrogie działania cybernetyczne i hybrydowe" - czytamy w komunikacie.

>>> Czytaj też: Rząd prowadzi nas do Azji. Inflacja to cena, którą warto płacić za rozwój?