Na konferencji prasowej we wtorek wieczorem w Berlinie Cavusoglu powiedział, iż ostrzeżenie "nie odzwierciedla dobrych i przyjaznych relacji między krajami". Jego zdaniem Turcja "nie jest bardziej niebezpiecznym państwem niż pozostałe kraje europejskie".

Niemcy "nie są przygotowane na ponowne rozważenie" ostrzeżenia o podróży, dopóki w Turcji nadal obowiązuje stan wyjątkowy - stwierdził Gabriel. Wyraził jednak nadzieję, że w przyszłości zostanie ono zniesione, gdyż "Turcja to jeden z najpiękniejszych krajów na świecie".

Berlin wydał "ostrzeżenie przed podróżowaniem do Turcji, argumentując to ryzykiem zatrzymania" niemieckich obywali - przypomina Deutsche Welle.

Jak podaje w środę agencja dpa, Cavusoglu zarzucił również stronie niemieckiej bierność wobec uznawanych przez Ankarę za organizacje terrorystyczne Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz FETO kaznodziei Fetullaha Gulena. Wielu z członków tych organizacji przebywa w Niemczech. "Oczekujemy od Berlina większej czujności wobec tych przestępców" - zaznaczył.

Gabriel stwierdził jednak, iż Niemcy będą traktować wnioski Turcji o ekstradycję "zgodnie z rządami prawa".

Reklama

Według szefa niemieckiego MSZ relacje na linii Berlin-Ankara uległy poprawie w ostatnich miesiącach. Cavusoglu ocenił z kolei, iż "bliska współpraca z Niemcami jest niezbędna dla rozwiązywania problemów".

Jak wskazuje turecki "Daily Sabah", wizyta szefa tureckiej dyplomacji to "ostatni ze znaków odwilży w relacji między państwami". Dziennik przypomina, że w grudniu i styczniu Berlin i Ankara podpisały ponad 30 umów dotyczących sprzętu wojskowego.

Cavusoglu w lutym wziął udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, na której Gabriel stwierdził, że Niemcy "chcą szerszego dialogu z Turcją". 16 lutego, w dzień rozpoczęcia międzynarodowego szczytu w stolicy Bawarii, tureckie władze zwolniły z aresztu niemieckiego dziennikarza Denisa Yucela.

W tureckich aresztach ze względów politycznych pozostaje jeszcze czterech obywateli Niemiec. Rząd w Berlinie stara się o ich uwolnienie.

W ciągu pierwszych 10 miesięcy 2015 r. Turcję odwiedziło 5,1 mln Niemców, a w tym samym okresie w 2017 r. jedynie 3,3 mln - podaje Deutsche Welle. (PAP)