W środę Błaszczak spotkał się w Warszawie z szefem resortu obrony Słowacji Jaroslavem Naďem. Podczas spotkania ministrowie omówili m.in. kwestie współpracy wojskowej, w tym współpracy lotniczej pomiędzy Polską i Słowacją oraz obronności państw Grupy Wyszehradzkiej (V4).

Błaszczak na konferencji prasowej po tym spotkaniu podkreślił, że Polskę i Słowację od wielu lat łączą przyjazne relacje. Jak dodał, wspólny system obrony gwarantuje bezpieczeństwo Polsce i Słowacji, ale też całej wschodniej flance NATO. "Nasze starania są skoordynowane" - podkreślił. Jako przykład współpracy podał Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO z siedzibą w Krakowie, "powołane do życia i rozwinięte" przez Polskę i Słowację, przy udziale innych państw.

Poinformował, że w środę podpisał z ministrem Naďem umowę o współpracy sił powietrznych Polski i Słowacji. "Możemy powiedzieć, że kontakty są bardzo bliskie, bardzo ścisłe" - ocenił Błaszczak. Przypomniał, że szef resortu obrony Słowacji jest jego pierwszym gościem po okresie epidemii. "To ważny sygnał podkreślający bliskie relacje polsko-słowackie" - zaznaczył.

Błaszczak podkreślił, że Polska i Słowacja są nie tylko sąsiadami, ale wspólnie są w Grupie Wyszehradzkiej, w NATO i w UE. "To bardzo silne, przyjacielskie więzy. Naszym zadaniem, jako ministrów obrony jest umacnianie tych relacji. Razem jesteśmy silniejsi, razem jesteśmy bezpieczniejsi" - powiedział szef MON.

Naď zapewnił, że rząd jego kraju jest zainteresowany zacieśnianiem kontaktów z Polską, o czym świadczą niedawne wizyty w Polsce słowackich polityków: premiera i szefa resortu spraw zagranicznych, a teraz także jego wizyta, która potrwa do piątku. Ocenił, że wzajemne kontakty obu państw są bardzo dobre i bezproblemowe. Także on powołał się na wspólną inicjatywę jaką jest CEK NATO w Krakowie, współpracę wojsk specjalnych obu krajów i sił lotniczych jako dowód bezproblemowej współpracy pomiędzy państwami. Ocenił, że umowa o współpracy sił powietrznych jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa w regionie.

Reklama

Po spotkaniu na stornach internetowych resortu obrony podano, że ministrowie podczas spotkania "podpisali porozumienie polsko-słowackie, które dotyczy współpracy wojskowego lotnictwa w ramach szkoleń i ćwiczeń oraz realizacji zadań stojących przed państwami-członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego".

Jak podkreślono, Polska od początku lipca br. przewodniczy Grupie Wyszehradzkiej. "Priorytetem w ramach V4 jest m.in. współpraca w zakresie wymiany doświadczeń dotyczących zwalczania epidemii koronawirusa. Istotnym zagadnieniem w ramach rozpoczętej kadencji pozostaje reagowanie kryzysowe oraz rola WOT w systemie obronnym państwa. Kontynuowane będą prace nad utworzeniem Grupy Bojowej Unii Europejskiej, której dyżur został zaplanowany na pierwszą połowę 2023 roku" - podkreślono.(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ par/