Jak poinformowała w poniedziałkowej rozmowie z lizbońską rozgłośnią TSF szefowa Izby Księgowych Paula Franco, w trakcie dotychczasowych śledztw potwierdzono, że niektóre z działających na terenie Portugalii banków wywierały presję na księgowych.

Wyjaśniła, że działania te miały na celu fałszowanie dokumentów firm, co ułatwiłoby wyłudzenie państwowych kredytów z linii pomocowej dla przedsiębiorstw poszkodowanych przez koronakryzys.

“Dotychczas potwierdziliśmy co najmniej 11 takich przypadków (…), zawiadamiając równocześnie prokuraturę generalną” - powiedziała Franco. Dodała, że według informacji OCC część banków w dalszym ciągu “wywiera presję na niektórych księgowych firm”.

Franco dodała, że w trakcie śledztwa potwierdzono, że księgowi, którzy nie zgadzali się na udział w schemacie fałszowania dokumentacji służącej wyłudzaniu kredytów, “byli w niektórych firmach zastępowani innymi osobami na swoich stanowiskach”.

Reklama

W czerwcu rząd Antonia Costy ogłosił, że Portugalia udzieli firmom poszkodowanym przez koronakryzys nisko oprocentowanych kredytów o łącznej wartości 13 mld euro. Jednym z warunków ich uzyskania jest wykazanie, że wskutek epidemii doszło do znaczącego spadku obrotów firmy.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)