Polityk odniósł się w ten sposób do decyzji Szwecji i Finlandii o przystąpieniu do NATO oraz związanych z tym protestów tureckich władz.

"Turcja nie została pozbawiona wyboru. Nawet wyjście z NATO powinno być opcją, którą weźmiemy pod uwagę, jeśli nasze obawy nie zostaną rozwiązane" - zaznaczył Bahceli, cytowany przez turecki dziennik Milliyet. "Nie istniejemy dzięki NATO, dlatego też nie znikniemy bez członkostwa w sojuszu" - dodał, .

Reklama

Lider nacjonalistycznej MHP powiedział również, że "jeśli tureckie argumenty nie zostaną potraktowane poważnie, będzie to oznaczać brak szacunku NATO dla jednego ze swoich członków".

Tureckie władze zarzucają Szwecji i Finlandii współpracę i wspieranie postrzeganych przez Ankarę jako terrorystyczne Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) - oddziałów syryjskich Kurdów. Turcja domaga się również zniesienia embarga na eksport broni do Turcji, które część państw - w tym Szwecja, Finlandia czy Niemcy - nałożyły na kraj w związku z rozpoczętą w 2019 roku interwencją militarną w północnej Syrii.

Kierowane przez Bahcelego MHP wspiera mniejszościowy rząd prezydenta Erdogana. W wyborach parlamentarnych w 2018 roku MHP wystartowała w koalicji z rządzącą obecnie Partią Sprawiedliwości i Rozwoju, której liderem jest Erdogan.