Kraje uczestniczące w Wielostronnym Zespole Monitorującym Sankcje będą starały się zająć zagrożeniami związanymi z północnokoreańskim programem rakiet balistycznych i bronią masowego rażenia – podaje Bloomberg. „Celem nowego mechanizmu jest pomoc w pełnym wdrożeniu sankcjiONZ wobec KRLD poprzez publikowanie informacji opartych na rygorystycznym badaniu naruszeń sankcji i prób uchylania się od nich” – oświadczył zespół, odnosząc się do działań Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Przywódca Korei Północnej eskaluje konflikt

Oświadczenie pojawiło się dzień po tym, jak Korea Północna wysadziła w powietrze odcinki dróg na swoim terytorium łączące się z Południem. Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zintensyfikował groźby wobec Korei Południowej po tym, jak powiedział, że ma prawo „unicestwić” swojego południowego sąsiada.

Reklama

Wielostronny Zespół Monitorujący Sankcje

11 krajów uczestniczących w zespole to Australia, Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Niderlandy, Nowa Zelandia i Wielka Brytania, a także USA, Korea Południowa i Japonia. „Naszą wolą byłoby kontynuowanie poprzedniego systemu, który został wprowadzony przez Radę Bezpieczeństwa. Na przeszkodzie stanęła rosyjska nieustępliwość” – skomentował zastępca sekretarza stanu Kurt Campbell na konferencji prasowej w Seulu.

Korea Północna blisko z Rosją

W marcu Rosja zawetowała rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie przedłużenia kadencji panelu ekspertów, który od 15 lat sporządzał raporty na temat rozwoju arsenału nuklearnego Korei Północnej. To kolejny przykład na coraz bliższe więzi Pjongjangu z Moskwą.

Korea Północna pracuje nad bronią jądrową

Raporty panelu ekspertów stanowią podstawę decyzji w sprawie międzynarodowych sankcji ustanowionych przez Radę Bezpieczeństwa. Rezolucje mają na celu powstrzymanie Korei Północnej przed przekształceniem się w państwo posiadające broń jądrową. Pjongjang wielokrotnie sprzeciwiał się tym rezolucjom i nadal rozwija prace nad głowicami nuklearnymi i pociskami, które mogłyby je przenosić.

Korea Północna na ukraińskim froncie

W ostatnich latach Kim Dzong Un zintensyfikował konflikt ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami, zwłaszcza gdy pogłębił współpracę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Waszyngton i Seul oskarżyły Pjongjang o wspieranie wojny Rosji na Ukrainie poprzez dostarczanie Moskwie żołnierzy, artylerii i amunicji, czemu Korea Północna zaprzecza. W zeszłym miesiącu Pjongjang opublikował pierwsze zdjęcia zakładu wzbogacania uranu do produkcji bomb atomowych, pokazując przywódcę Kima zwiedzającego fabrykę.

oprac. Marta Mitek