Ambasada ChRL w Kazachstanie przestrzegła w czwartek przebywających w tym kraju Chińczyków przed chorobą, która - jej zdaniem - charakteryzuje się „znacznie wyższą śmiertelnością” od Covid-19. Według placówki zakażonych jest blisko 500 osób, a ponad 30 jest w stanie krytycznym.

Kazachstański resort zdrowia zaprzeczył jednak doniesieniom chińskich mediów, bazującym na komunikacie ambasady, określając je jako „fake news” - podała agencja Reutera.

„Informacje opublikowane przez niektóre chińskie media, dotyczącej nowego rodzaju zapalenia płuc w Kazachstanie, są błędne” - oświadczyło kazachskie Ministerstwo Zdrowia.

Kazachski resort zdrowia wyjaśnia, że podczas briefingu, zorganizowanego 9 lipca, Minister Zdrowia Aleksiej Tsoi mówił o ogólnej liczbie przypadków zapalenia płuc w całym kraju. Są to przypadki pochodzenia bakteryjnego, grzybowego, wirusowego, a także – zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób – "wirusowego zapalenia płuc o nieokreślonym pochodzeniu".

Różne rodzaje zapalenia płuc mają specjalny kod w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10). Nie ma go COVID-19, który jest diagnozowany klinicznie lub epidemiologicznie i jego obecność nie jest potwierdzana laboratoryjnie. Kazachstan, podobnie jak inne kraje, monitoruje i prowadzi rejestr występowania tego rodzaju zapalenia płuc, co umożliwia podejmowanie decyzji w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-COV-2.

Reklama

Chińska ambasada przekazała w komunikacie, powołując się na miejscowe media, że na trzech obszarach Kazachstanu od połowy czerwca obserwowany jest znaczny wzrost zachorowań na zapalenie płuc. Jej zdaniem od początku roku na zapalenie płuc zmarły w Kazachstanie 1772 osoby, w tym 628 – w czerwcu. Byli wśród nich obywatele ChRL – napisano.

Według ambasady kazachstański resort zdrowia i inne organizacje prowadzą „badania porównawcze” dotyczące tej choroby, ale nie doszły jeszcze do jednoznacznych wniosków.

W 19-milionowym Kazachstanie odnotowano łącznie prawie 55 tys. zakażeń koronawirusem, a 264 zakażonych pacjentów zmarło – wynika z oficjalnych danych przytoczonych w piątek przez Reutera.

Władze kraju wprowadziły niedawno drugą, łagodniejszą kwarantannę, ponieważ liczba zakażeń koronawirusem wzrosła ponad siedmiokrotnie po zniesieniu w połowie maja pierwszych, bardziej restrykcyjnych ograniczeń.