Minister obrony Japonii Nobuo Kishi powiedział, że podpisana w sobotę umowa podnosi ich partnerstwo w dziedzinie obrony „na nowy poziom” oraz że Japonia i Wietnam planują pogłębienie więzi obronnych poprzez wielonarodowe wspólne ćwiczenia i inne środki. Szczegóły dotyczące transferu konkretnego sprzętu, w tym okrętów wojennych, zostaną dopracowane w kolejnych rozmowach - poinformował japoński resort obrony.

Spotkanie Kishi z jego wietnamskim odpowiednikiem Phanem Van Giangiem w sobotę w Hanoi zbiegło się z dwudniową wizytą w stolicy Wietnamu chińskiego ministra spraw zagranicznych Wang Yi. Zakończył swoją wizytę, deklarując, że Chiny planują przekazać Wietnamowi 3 miliony dawek szczepionki na koronawirusa.

Porozumienie pojawia się dwa tygodnie po tym, jak wiceprezydent USA Kamala Harris odwiedziła Wietnam, aby wzmocnić więzi z państwami Azji Południowo-Wschodniej. Podczas spotkań Harris namawiał kraje, by przeciwstawiły się „przemocy” ze strony Chin na Morzu Południowochińskim.

Reklama

Japońskie Ministerstwo Obrony poinformowało w oświadczeniu, że Kishi i Giang są zgodni co do znaczenia zachowania wolności nawigacji i przelotów w regionie Indo-Pacyfiku, a także współpracy w różnych obszarach obronnych, w tym cyberbezpieczeństwa.

Podczas rozmów Kishi wyraził zdecydowany sprzeciw Japonii wobec „wszelkich jednostronnych prób zmiany status quo za pomocą przymusu lub wszelkich działań eskalujących napięcia”, odnosząc się do coraz bardziej asertywnej aktywności Chin na Morzu Wschodniochińskim.

Wietnam to jedenasty kraj, z którym Japonia podpisała umowę o transferze sprzętu obronnego i technologii. Tokio chce poszerzyć współpracę wojskową skoncentrowaną przez długie lata na relacjach ze Stanami Zjednoczonymi i podpisało podobne umowy min. z Wielką Brytanią, Australią, Filipinami i Indonezją.