Ambasador Izraela: Niemieckie władze muszą powstrzymać ataki przeciwko Izraelowi i Żydom

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
7 sierpnia 2023, 12:21
Mapa Izraela i Jordanii
Mapa Izraela i Jordanii/Shutterstock
"Zostałem pobity przez Arabów, ponieważ jestem Żydem!" - twierdzi 19-letni izraelski turysta, napadnięty w berlińskiej dzielnicy Kreuzberg. "Niemieckie władze muszą podjąć wszelkie środki, aby powstrzymać te ataki przeciwko Izraelowi i Żydom, zanim będzie za późno", wezwał ambasador Izraela w Berlinie Ron Prosor.

"Kiedy ze mną skończyli, odjechali samochodem i słuchali głośnej arabskiej muzyki (...). Zostałem pobity przez Arabów, ponieważ jestem Żydem!" - opowiadał napadnięty w Berlinie izraelski turysta Jonathan, cytowany przez portal dziennika "Bild".

W komentarzu do zdarzenia portal napisał: "Młody mężczyzna i młoda kobieta przyjeżdżają z Izraela, aby odwiedzić stolicę Niemiec. 80 lat po tym, jak zaplanowano stąd ludobójstwo Żydów. Ale dziś Berlin jest kosmopolityczny i cool - po prostu +nowe+ Niemcy+. Ta podróż dwojga przyjaciół to nic innego jak akt przebaczenia, wyciągnięcia ręki, rozpoczęcia wszystkiego od nowa. I wtedy młody człowiek zostaje pobity na środku ulicy. Przez grupę młodych mężczyzn kierujących się nienawiścią do Izraela. I nie obchodzi ich niemiecka historia. Ponieważ to nie jest ich historia".

"Ale to wciąż nasz problem. Ponieważ nie udało nam się wpoić tym młodym mężczyznom, że każdy w Niemczech ma obowiązek dążyć do pojednania z narodem żydowskim. Nie ma tu miejsca na nienawiść do Izraela" importową z innych miejsc - zauważył "Bild".

Na atak zareagował ambasador Izraela Ron Prosor. "Kolejny Izraelczyk brutalnie zaatakowany w stolicy Niemiec. To niedopuszczalne!" - napisał na platformie X (dawniej Twitter).

"Izraelczycy i Żydzi nie powinni czuć się niebezpiecznie na ulicach Berlina ani żadnego innego niemieckiego miasta" - podkreślił dyplomata.

"Niemieckie władze muszą podjąć wszelkie środki, aby powstrzymać te ataki, a także podżeganie przeciwko Izraelowi i Żydom, zanim będzie za późno" - napisał Ron Prosor. (https://twitter.com/Ron_Prosor/status/1688152928379400192)

W sobotę wieczorem w Berlinie nieznani sprawcy zaatakowali 19-letniego turystę mówiącego po hebrajsku. Mężczyzna został powalony na ziemię, bity i kopany, doznał niewielkich obrażeń.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Tematy: NiemcyIzrael
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj