W piątek w Warszawie szef MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowy offsetowe z firmami Raytheon i Lockheed Martin na elementy do przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów rakietowych średniego zasięgu w drugiej fazie programu Wisła. W uroczystości uczestniczył wiceprezes Lockheed Martin Scott Arnold oraz John D. Green z Raytheon.

Podpisane umowy offsetowe obejmują 13 zobowiązań o łącznej wartości ok. 1 mld złotych. Termin ich realizacji został określony na okres do 5 lat. W ramach umów w Polsce powstanie zaplecze usługowo-naprawcze i produkcyjne wspierające system WISŁA, składający się m.in. z takich elementów jak radar LTAMDS i rakiety PAC-3 MSE.

Jak zaznaczył w przekazanym PAP oświadczeniu John D. Green z Raytheon, jego firma z dumą będzie kontynuować partnerską współpracę z polskim Ministerstwem Obrony Narodowej i przemysłem obronnym reprezentowanym przez Polską Grupę Zbrojeniową.

"Dzisiejszy dzień otwiera drugi etap pozyskania przez Polskę i rozwoju zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Już w pierwszej fazie programu WISŁA wspólnie osiągnęliśmy sukces, produkując i dostarczając system Patriot i wiele kluczowych elementów jego architektury" - wskazał Green.

Reklama

Dodał, że dzięki współpracy polskie firmy sektora obronnego dołączyły do grona globalnych dostawców systemu Patriot i pozyskały kompetencje w zakresie utrzymania i serwisowania systemu, a firma Raytheon udowodniła, że jest zaufanym partnerem dla przemysłu obronnego.

"W drugiej fazie programu WISŁA będziemy kontynuować i pogłębiać współpracę z polskim przemysłem oraz transfer technologii, obejmujący jeden z najbardziej zaawansowanych na świecie radarów w systemach obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – radar LTAMDS" - przekazał przedstawiciel amerykańskiego koncernu zbrojeniowego. Zauważył, że Polska pozyskuje te technologie w wyjątkowym momencie historii.

"Firma Raytheon z zaangażowaniem będzie wspierać Polskę na drodze do wprowadzenia do służby systemu Patriot" - podkreślił John D. Green.

W marcu 2018 r. szef MON podpisał kontrakt na dostawę dwóch baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych systemów Patriot w ramach I fazy Wisła. Jak podaje MON, nadal trwają negocjacje offsetowe z innym liderem przemysłu zbrojeniowego, przedsiębiorstwem Northrop Grumann, co również ma zaowocować znacznym transferem technologii.

MON informuje, że w ramach II fazy programu Wisła wynegocjowano 8 zobowiązań offsetowych z firmą Lockheed Martin i 5 zobowiązań offsetowych z firmą Raytheon Technologies. Spółki PGZ, które zostały zaangażowane w ich realizację, pozyskają zdolności do produkcji i serwisowania komponentów systemu, jak np. nowy zaawansowany radar dookólny dolnej warstwy systemu obrony powietrznej (ang. Lower Tier Air and Missile Defense Sensor) zwany również radarem LTAMDS Raytheon. MON zaznacza, że realizacja tego offsetu pozwoli m.in. na dalszy rozwój Laboratorium HWIL budowanego w oparciu o projekty offsetowe Lockheed Martin, a samo Laboratorium będzie wykorzystywane przy modernizacji i opracowywaniu nowych polskich rakiet lub w projektach rakietowych, które będą uruchamiane w kooperacji z podmiotami zagranicznymi.

kmz/ par/